Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne wakcja wspólnie z lubawskim dzielnicowym

„Bezpieczne Wakacje”– to hasło, pod którym odbywają się spotkania z dziećmi z Placówki Wsparcia Dziennego w Rożentalu z policjantami. Bo wszyscy wiemy, że to czas wypoczynku i wyjazdów jednak zawsze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których przypomnieli funkcjonariusze. Młodzi uczestnicy spotkania mogli również dowiedzieć się jak wygląda codzienna praca policjanta, dlaczego kąpiemy się tylko na strzeżonych plażach oraz jak przygotować się do podróży.

Spotkania połączone z wspólną zabawa to zawsze okazja do przypomnienia kilku podstawowych zasad, do których należy się stosować będąc na półkoloniach, odpoczywając u babci czy wyjeżdżając na wycieczkę. Policjant z lubawskiego komisariatu komendy  asp. Sławomir Łukaszewski  spotkał się z dziećmi z Placówki Wsparcia Dziennego w Rożentalu.

Funkcjonariusz rozmawiał z dziećmi jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą dodając, że kąpiemy się tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych oraz zawsze stosujemy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników. Poinformował, że nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu i nie wchodzimy do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek. Przypomniał, że nie wskakujemy do wody, gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem. Dodając, że należy korzystać z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu. Policjant przypomniał również, że nie wolno przebywać w wodzie kiedy zakazuje ratownik oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.

Wspólnie z dziećmi omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz w jej okolicy. Dodał, że w domu czy na placu zabaw należy również  dbać o bezpieczeństwo  uświadamiając jednocześnie kto to jest osoba obca i co należy zrobić kiedy ktoś taki będzie ich zaczepiać na podwórku.

Aby te wakacje były bezpieczne warto pamiętać jeszcze o kilku ważnych  zasadach:

Zabezpiecz mieszkanie:

  1. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad. Ty również nim bądź na zasadzie wzajemności!
  2. Przed wyjazdem poproś osoby, do których masz zaufanie by zaopiekowali się Twoim mieszkaniem i stwarzali pozory pobytu właściciela, np. wietrząc mieszkanie, włączając światło wieczorem. Poproś, aby zabierali z wycieraczki gazetki reklamowe oraz listy ze skrzynki pocztowej, gdyż może to być znak, że w mieszkaniu nikogo nie ma
  3. Zabezpiecz mieszkanie, przede wszystkim zamknij  drzwi i okna, a w budynkach wolnostojących pamiętaj o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.
  4. Staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub większej gotówki , warto je wcześniej zabezpieczyć, umieszczając na przykład w sejfie lub depozycie
  5. Nie nagłaśniaj informacji o planowanym dłuższym wyjeździe,
  6. Sprawdź, czy wszystkie urządzenia w domu są wyłączone, Pamiętaj o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem
  7. Mając zainstalowany alarm, nie zapomnij go uruchomić.


Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” otrzymali odblaski, które codziennie mają im przypominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań. Wizyta gościa zakończyła się wspólnymi fotografiami i planami na kolejne spotkania.

  • Dzieci wspólnie z policjanctem stoją przy radiowozie
  • Dzielnicowy rozmawia na temat bezpieczeństwa
  • Dzielnicowy wręcza odblaski uczestnikom spotkania
  • Dzielnicowy wspólnie z uczestnikami spotkania
  • Policjant omawia z uczestnikami spotkania sygnały świetlne w radiowozie
  • Policjant prezentuje radiowóz dzieciom
Powrót na górę strony