Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Profilaktyka smyka" podczas ferii w Iławskim Centrum Kultury

Ferie zimowe to czas wolny od nauki, okres beztroski i wyjazdów na wypoczynek. Dlatego policjanci z całego powiatu iławskiego starają się zadbać o bezpieczeństwo dzieci podczas ferii. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo w ruchu drogowym kontrolując wyjeżdżające autokary czy prowadzą spotkania przez internet z dziećmi a także w kinie przed seansami wyświetlają profilaktyczne filmy dotyczące bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku, aby wszyscy bezpiecznie wrócili do szkół i przedszkoli.

Trwa przerwa międzysemestralna, czyli wyczekiwane przez dzieci i młodzież ferie zimowe podczas, których uczniowie z całego powiatu iławskiego będą odpoczywać i korzystać z wolnego czasu.  Wiele osób wyjedzie na obozy, zimowiska natomiast część z uczniów zostanie w domu, co nie wyklucza aktywnego spędzania czasu. Policjanci podczas działań „Bezpieczne ferie” prowadzą wirtualne spotkania z dziećmi i młodzieżą , która bierze udział  w zimowiskach,  przypominając o zagrożeniach, które czyhają na nich podczas zabawy na śniegu i lodzie.

Funkcjonariusze omawiają z uczniami zasady bezpiecznego zjeżdżanie na sankach, nartach. Informując, że zjeżdżania w pobliżu jezior, rzek czy też dróg jest bardzo niebezpieczne.

Policjanci przypominają uczestnikom spotkań, że zmienne warunki atmosferyczne sprawiają, iż pokrywy lodowe rzek i jezior zamarzają, a po kilku dniach topnieją i stają się bardzo kruche. Dlatego ogromnym ryzykiem jest wejście na taflę lodu. Funkcjonariusze omawiają z uczestnikami zimowisk zasady bezpiecznej zabawy śniegiem. Informując, że rzucanie zbitym śniegiem lub śnieżką z kamieniem, może wyrządzić komuś krzywdę. Niebezpieczne jest również rzucanie śnieżkami w jadące samochody. Śniegowa kula może wybić szybę lub przestraszyć kierowcę, który w następstwie może wykonać niewłaściwy manewr i spowodować wypadek.

Policjanci podczas spotkań omawiają również, jak należy zachowywać się podczas pobytu w domu i poza nim bez opieki rodziców. Informując dzieci, o tym, że nie wolno przyjmować od obcych jakichkolwiek prezentów i słodyczy, oddalać się z obcym z miejsca zabaw czy wsiadać do pojazdów kierowanych przez nieznajomych. Policjanci przypominają dzieciom, aby podczas nieobecności rodziców w domu nikomu nie otwierały drzwi bez porozumienia się z rodzicami.

Funkcjonariusze poinformowali również dzieci i młodzież oraz ich opiekunów, że  według Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zabrania kierującemu m.in. „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Oznacza to, że nie wolno organizować kuligów ciągniętych przez samochód na drogach publicznych, drogach oznaczonych znakami strefach ruchu oraz w strefach zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że także część dróg polnych ma status dróg publicznych. Kuligi mogą być organizowane  tylko z udziałem odpowiednio do tego przygotowanych koni i z dala od dróg publicznych.

Aby to wszystko zostało lepiej zapamiętane w tym roku dodatkowo dzięki uprzejmości Iławskiego Centrum Kultury przed każdym seansem dla dzieci wyświetlane są bajki profilaktyczne „Na ratunek Poli”, które są częścią działań edukacyjnych „Profilaktyka Smyka”.  Bajki czytane przez funkcjonariusze bardzo zaciekawiły dzieci a dzięki takiemu połączeniu na pewno lepiej zapamiętają podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Ferie zimowe to przede wszystkim czas odpoczynku, wolności i zabawy, podczas którego każdy z nas musi stosować się również do zasad bezpieczeństwa.

 

Powrót na górę strony