Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wirtualna lekcja z policjantką

Nękanie, wulgarne smsy, e-maile, dopisywanie obraźliwych komentarzy – to tylko niektóre formy cyberprzemocy, która jest aktualnym problemem, tym bardziej w czasach pandemii. W tym celu asp. Joanna Kwiatkowska, by zwrócić uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu przeprowadziła lekcję on-line z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie.

Cyberprzemoc pojawiła się na przełomie XX i XXI wieku. Sprawcy prześladują swoje ofiary złośliwymi i obraźliwymi SMS-ami lub e-mailami,  dręczą przez komunikatory internetowe czy podszywają się pod kogoś w celu ośmieszenia. Asp. Joanna Kwiatkowska, aby  ustrzec  przed zagrożeniami, które niesie ze sobą ten nielegalny proceder rozmawiała podczas wirtualnej lekcji z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie. W obecnym czasie kiedy to życie dzieci jak i dorosłych przeniosło się w dużej mierze do Internetu każdy z nas powinien mieć świadomość jak umiejętnie korzystać z dobrodziejstw tej globalnej sieci ale również jak się chronić przed wirusami, oszustwami czy hejtem.  Podczas rozmowy policjantka oświadczyła, że młodzież często nieświadomie umieszcza w sieci informacje dotyczące  pracy rodziców, szkoły lub swojego miejsca zamieszkania. Często nie zdaje sobie sprawy z tego, że dane te mogą zostać wykorzystane przez oszustów czy złodziei, chociażby do tego, by sprawdzić, czy nie jesteśmy na wakacjach lub jakim samochodem przywożą nas rodzice do szkoły. Podczas spotkania omówiła w jaki sposób zagrożona jest nasza prywatność w sieci oraz co oznacza często używane w obecnych czasach słowo „cyberprzemoc”. Poinformowała, że w kategoriach cyberprzemocy mieści się m.in. wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, robienie komuś zdjęć lub filmów bez jego zgody, ich publikowanie i rozsyłanie lub podszywanie się pod kogoś w sieci. Cyberprzemoc jest szkodą wyrządzaną świadomie za pomocą środków elektronicznych i może dotknąć wszystkich użytkowników internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem.  Wszystko to rodzi negatywne emocje, głęboką frustrację, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do prób samobójczych. Policjantka dodał również, że sprawcy cyberprzemocy mają wrażenie że są w sieci anonimowi, co dodatkowo pobudza i zachęca ich do działania. Tymczasem organy ścigania w granicach obowiązujących przepisów prawnych posiadają  i korzystają z szerokich uprawnień pozwalających na gromadzenie dowodów cyberprzestęczości oraz umożliwiających identyfikację sprawców. Wykorzystywane metody pracy wykrywczej przy współpracy z operatorami sieci telefonii komórkowej oraz usługodawcami internetu pozwalają określić zarówno konkretnego użytkownika  jak i urządzenie, z którego w danej chwili korzystał. Asp. Joanna Kwiatkowska omówiła  również liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem.

Na koniec spotkania wszyscy przypomnieli sobie o zasadach ruchu drogowego o tym, że  

  • Zawsze należy przechodzić w miejscu oznaczonym pasami.
  • Zatrzymać się.
  • Rozejrzeć w stronę lewą – prawą – lewą.
  • Gdy widzimy, że samochody się zatrzymały, można przejść żwawym krokiem.

Uczniowie przedyskutowali również wspólnie z policjantką dlaczego elementy odblaskowe znajdujące się na ubraniach są bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa

Tego typu działania profilaktyczne umożliwiają podniesienie świadomości uczniów o konsekwencjach prawnych  nieodpowiedzialnego postępowania, a także możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.

Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkań ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość.

Powrót na górę strony