Aktualności

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu iławskiego

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja dzięki, której wielu mieszkańców naszego regionu podzieliło się z Policją swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w miejscu ich zamieszkania, pracy, nauki czy wypoczynku. Każde naniesione na mapę zagrożenie zostało przez Policję zweryfikowane, co z pewnością przyczyniło się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu.

Od 14 września 2016 roku teren Warmii i Mazur w tym powiatu iławskiego swoim zasięgiem obejmuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń na temat zagrożeń zaobserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu. Wśród 25 kategorii znajdują się zagrożenia dotyczące m. in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego - jak np.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy dzikie wysypiska śmieci. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

Od stycznia do października 2020 roku internauci nanieśli 516 informacji na temat zagrożeń, które zauważyli w najbliższym otoczeniu. Większość z tych zgłoszeń zostało potwierdzonych przez policjantów, którzy podjęli kroki zmierzające do eliminacji występujących zagrożeń. 294 zgłoszenia dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a 222 informacje dotyczyło bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego.

Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu nie są obojętni na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu i chcą realnie wpływać na sytuację również w tym trudnym czasie jakim jest dla nas wszystkich pandemia. Oprócz tych najczęściej zgłaszanych zagrożeń, policjanci dostają informacje na temat niszczenia zieleni, dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, czy wałęsających się psów. Często pojawiają się także zgłoszenia dotyczące grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją, żebractwa czy bezdomności. Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego - dla siebie i innych. Dzięki interaktywnej mapie mieszkańcy mogą wskazywać policjantom miejsca, gdzie potrzebna jest ich systematyczna „wizyta”.

O tej porze roku temperatura oscyluje około zera stopni Celsjusza, a będzie coraz zimniej. Wobec takiej sytuacji wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. I właśnie dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa społeczeństwo może poinformować o tym policjantów, a tym samym uratować czyjeś życie

Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo

Dostęp do Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się pod linkiem:
http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html

Mapa składa się z dwóch zakładek: części statystycznej i mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Po kliknięciu w zakładkę „Część statystyczna” na ekranie pojawi się mapa Polski oraz wgląd do danych statystycznych dotyczących bezpieczeństwa. Można znaleźć tu np. informacje na temat bezpieczeństwa podczas spaceru po zmroku w naszej okolicy, dotyczące występowania różnego rodzaju przestępstw w interesującym nas rejonie oraz wiele innych ciekawych wiadomości. Drugą zakładką jest Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To w tym miejscu można w prosty sposób nanieść zagrożenie, istnieje także możliwość dodania  krótkiego opisu: np. daty i miejsca występowania zagrożenia, krótkiego opisu sytuacji, a nawet dodania zdjęcia. Policjanci zwracają uwagę na możliwość bieżącego podglądu co dzieje się z zagrożeniem. Dzięki zmieniającym się kolorom ikony naniesionego zagrożenia zgłaszający ma informację, na jakim etapie znajduje się jego zgłoszenie. Kolorem zielonym oznaczone są nowe zgłoszenia. Kiedy ikona zagrożenia zmieni kolor na żółty - to znak, że od tego momentu policjanci kontrolują wskazane miejsce, by zdiagnozować problem. W momencie, kiedy ikona zmieni kolor na czerwony, wiadomo już, że zgłoszone zagrożenie potwierdziło się: od tego czasu policjanci na bieżąco będą monitorować to miejsce, by całkowicie wyeliminować zagrożenie. Do weryfikowania i eliminacji zagrożeń kierowani są zarówno policjanci ruchu drogowego jak i pionów prewencyjnych. To oni, w ciągu siedmiu dni sprawdzają informacje przekazane przez internautów, w tym czasie po ewentualnym potwierdzeniu podejmują też działania zmierzające do ich wyeliminowania.

Policjanci przypominają, by nikt nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia o takich osobach można przekazywać pod numer alarmowy 112 lub poprzez aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nasze zainteresowanie może przyczynić się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. 

Powrót na górę strony