Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wodniacy pilnowali porządku na Jezioraku

Jezioro Jeziorak jest najdłuższym jeziorem w Polsce i jak co roku już na początku czerwcu nie brakuje osób korzystających z jego uroków. Na Jezioraku znajduje się wiele zatok, półwyspów i 16 wysp, a jezioro połączone jest z Kanałem Elbląskim dlatego szczególnie w sezonie wiosenno - letnim wymaga policyjnego nadzoru. Funkcjonariusze podczas minionego weekendu na wodzie dbali o zapewnienie porządku i bezpieczeństwa oraz egzekwowali przestrzegania przepisów z Ustawy o ochronie środowiska i Prawa Wodnego. Sprawdzali również wyposażenie łodzi, kajaków oraz stan trzeźwości.

Kolejny długi weekend już za nami. Policjanci nie tylko na drogach ale również na Jeziorze Jeziorak dbali o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu jak i przybyłych turystów.  Funkcjonariusze sprawdzali czy osoby będące na wodzie stosują się do przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej. Okazało się jednak, że nie wszyscy poruszają się na szlaku wodnym zgodnie z przepisami.  Patrol wodny tylko podczas dwóch dni tj. 13-14 czerwca  właśnie za nie przestrzeganie przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej nałożył 15 mandatów karnych m.in. za niestosowanie się do znaków, do ograniczeń prędkości czy braku patentu bądź dokumentów od statku. Funkcjonariusze również pouczyli 4 osoby.

Pamiętajmy !

W zakresie przestrzegania przepisów żeglugowych przez użytkowników jednostek pływających po wodach śródlądowych powiatu Iławskiego na akwenie mały Jeziorak, Iława Miasto, obręb Wyspy Wielka Żuława obowiązuje znak ograniczenia prędkości do 6 km/h. Należy pamiętać, że jest to prędkość manewrowa, nie wytwarzająca za sobą wysokiej fali. Ograniczenie prędkości kończy się za przystanią Skarbek w Iławie – kierunek m. Szałkowo. Ponadto należy pamiętać, iż na jednostkach pływających o mocy silnika powyżej 10 KW (13,6 KM) wymagany jest patent sternika motorowodnego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami żeglugowymi podczas kontroli organu uprawnionego sternik motorowodny powinien posiadać przy sobie dokumenty kwalifikacyjne (patenty) oraz dokumenty statku (nie akceptowane są kserokopie dokumentów, czy też zdjęcia fotograficzne).   

Przypominamy również, że szlak wodny, to jest po prostu droga. Pływanie łodzią motorową mając 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest to wykroczenie. Natomiast już  stężenie alkoholu w organizmie  powyżej 0,5 promila jest to przestępstwo. Natomiast pływanie urządzeniem niemechanicznym (kajakiem, rowerem wodnym, łódką, żaglówką, itp.) mając powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie kończy się wysoką grzywną oraz odholowaniem urządzenia.

Powrót na górę strony