Strażnik Społecznej Straży Rybackiej to też funkcjonariusz. O tym przekonał się pewien 51 - latek
Zalewscy policjanci wspólnie z prokuraturą zakończyli aktem oskarżenia dochodzenie przeciwko 51-latkowi. Mężczyzna znieważył strażników Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Iławskiego, którzy interweniowali kiedy ten rozstawiał sieci. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę do roku pozbawienia wolności.
Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Zalewie pod nadzorem prokuratury prowadzili dochodzenie przeciwko 51 - latkowi. Z ustaleń śledczych wynikało, że mężczyzna podczas interwencji, którą podjęli strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Iławskiego zaczął ich wyzywać słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe w trakcie i w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków służbowych. Mieszkaniec powiatu iławskiego rozstawiał sieci rybackie kiedy to strażnicy podjęli wobec niego interwencję. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie oraz przesłuchali świadków. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu 51 – latkowi.
Kodeks karny za znieważenie funkcjonariusza publicznego przewiduje karę do roku pozbawienia wolności.
Przypominamy!
Zgodnie z art. 25 Ustawa o rybactwie śródlądowym
1. Strażnikowi Społecznej Straży Rybackiej przysługują uprawnienia, o których mowa w art. 23 uprawnienia strażnika Państwowej Straży Rybackiej pkt 1-3 i 4 lit. b.
2. Strażnik Społecznej Straży Rybackiej podczas i w związku z wykonywaniem czynności, o których mowa w art. 23 uprawnienia strażnika Państwowej Straży Rybackiej pkt 1-3 i 4 lit. b:
1) korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym;
2) jest obowiązany nosić oznakę Społecznej Straży Rybackiej oraz na żądanie okazywać legitymację wystawioną przez starostę