Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Członkowie iławskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących „Jeziorak” zapoznawali się z codzienną pracą policjantó

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie spotkała się z członkami iławskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących „Jeziorak”. W trakcie prelekcji funkcjonariuszka rozmawiała na temat codziennej pracy policjantów jak również zasad szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Uczestnicy spotkania od samego początku pod opiekę oficera prasowego iławskiej jednostki asp. Joanny Kwiatkowskiej poznawali kulisy zawodu policjanta.

Dowiedzieli się jakie są zasady poruszania się po terenie Komendy Powiatowej Policji w Iławie oraz, że każda osoba wchodząca na teren jednostki musi okazać dokument tożsamości w punkcie obsługi interesanta. Dodała czym na co dzień zajmuje się oficer dyżurny oraz jego zastępca, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy.

Opowiedziała  również o tym, jakie zadania w codziennej służbie mają funkcjonariusze prewencji i ruchu drogowego. Informując jednocześnie dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki. Następnie uczestnicy spotkania zobaczyli jak wygląda pomieszczenie przejściowe, w którym mundurowi wykonują czynności np.: z osobą zatrzymaną na kradzieży sklepowej czy nietrzeźwym kierującym.

Asp. Joanna Kwiatkowska wytłumaczyła  wszystkim dlaczego dzielnicowego nazywamy „policjantem pierwszego kontaktu” i czym na co dzień się zajmuje. Dodając, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z których możemy skorzystać mając np.: smartphona.

Po wyjściu z budynku wszyscy przeszli do policyjnego garażu zapoznając się z flotą iławskiej jednostki policji. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się czym różni się radiowóz nieoznakowany a oznakowanego, po co policjantom motory, rowery oraz motorówka.

Najwięcej atrakcji na wszystkich czekało jednak w świetlicy iławskiej jednostki. Tam na poszczególnych stołach były przygotowane stanowiska z prezentacją każdego wydziału Komendy Powiatowej Polciji w Iławie. Asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała zebranym czym zajmują się policjanci prewencji i po co im kask na narty oraz dlaczego ruch drogowy zamiast metrówki używa kółka do pomiaru odległości. Uczestnikom spotkania została również zaprezentowana kamizelka kuloodporną oraz zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną.

Na stanowisku wydziału dochodzeniowo – śledczego można było dowiedzieć się jak wygląda przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie oraz dalszy proces wykrywczy i dlaczego zabezpieczone ślady na miejscu zdarzenia przez technika kryminalistyki są tak ważne. Okazało się jak wiele przedmiotów używanych przez nas na co dzień w domu jest również przydatne do tego aby ustalić sprawcę. Policjantka pokazała jak policjanci pobierają odciski palców i zabezpieczają odciski buta. Dzięki czemu członkowie iławskiego Stowarzyszenia Osób Niesłyszących „Jeziorak” dowiedzieli się co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Asp. Joanna Kwiatkowska omówiła również w jakim celu wykonuje się oględziny i dlaczego są tak ważne dla prowadzonego postępowania.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zainteresowani codzienną pracą przewodnika psa a zarazem trzema czworonożnych funkcjonariuszami pracującymi w iławskiej jednostce. Policjantka omówiła  dlaczego jeden pies to owczarek niemiecki a drugi belgijski oraz czemu trzeci czworonożny funkcjonariusz uczył się niedawno w szkole.

Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań i zdjęć oczywiście nie zabrakło również części na przypomnienie sobie zasad szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Uczestnicy spotkania z całą pewnością wyszli ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż wpływa to na nasze wspólne bezpieczeństwo.

 

Powrót na górę strony