Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Iławscy policjanci podsumowali działania „Znicz 2019”

Policjanci powiatu iławskiego podsumowali działania „Znicz 2019”, które w tym roku trwały od 31 października do 3 listopada. Dla funkcjonariuszy był to czas wytężonej pracy. Czuwali nad bezpieczeństwem tych, którzy podróżowali na groby swoich bliskich, kierowali ruchem, pomagali kierowcom i pieszym poruszać się w okolicach cmentarzy czy wskazywali miejsca parkingowe.

Największe natężenie ruchu tradycyjnie zaobserwować można było na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwali policjanci, którzy kierowali ruchem,  interweniowali w przypadkach naruszenia przepisów ruchu drogowego, wskazywali miejsca parkingowe i  eliminowali z ruchu nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nie bacząc na konsekwencje, wyruszyli w drogę po spożyciu alkoholu. 

Podczas trwania policyjnych działań „Znicz 2019” funkcjonariusze  skontrolowali 210 pojazdów. Reagowali na wszelkie wykroczenia i przestępstwa drogowe popełniane przez kierujących oraz  pieszych. Za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego nałożyli 72 mandaty a 37 osób pouczyli. Za zbyt szybką jazdę mandatami karnymi ukarali 56 kierowców. Dla jednego z nich przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h zakończyło się utratą prawa jazdy. 36-latek pędził toyotą przez Jędrychowo z prędkością 104 km/h. Poza utratą prawa jazdy został ukarany mandatem a jego konto zostało obciążone 10 punktami karnymi.

W trakcie przedłużonego weekendu na terenie powiatu iławskiego doszło do 12 zdarzeń drogowych, w tym 1 wypadku i 11 kolizji. Najczęstszą przyczyną wypadków zwykle jest niezachowanie podstawowych zasad ruchu drogowego, bezpieczeństwa czy po prostu nieuwaga i zmęczenie. Dodatkowo niekorzystne warunki atmosferyczne, opady oraz wilgotne powietrze  powodują, że nawierzchnia może być  śliska,  co skutkuje  zmniejszoną  przyczepnością kół pojazdu podczas jazdy. Te czynniki w połączeniu z prędkością niedostosowaną do warunków panujących na drodze mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

W niedzielę (03.11.19) około godz. 8:30 na drodze K-15 w miejscowości Rożental doszło do wypadku drogowego. Kierujący bmw 18-letni mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi w prawo stracił panowanie nad pojazdem, w następstwie czego doprowadził do dachowania pojazdu na pobliskim polu. Pasażerkę auta z obrażeniami ciała przewieziono do szpitala. 18-latek był trzeźwy. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, które miał zaledwie od pół roku.

 • Miejsce zdarzenia drogowego - DK 15 w miejscowości Rożental. Rozbite bmw poza drogą
  Miejsce zdarzenia drogowego - DK 15 w miejscowości Rożental. Rozbite bmw poza drogą
 • Miejsce zdarzenia drogowego - DK 15 w miejscowości Rożental. Rozbite bmw poza drogą
  Miejsce zdarzenia drogowego - DK 15 w miejscowości Rożental. Rozbite bmw poza drogą
 • Miejsce zdarzenia drogowego - DK 15 w miejscowości Rożental. Rozbite bmw poza drogą
  Miejsce zdarzenia drogowego - DK 15 w miejscowości Rożental. Rozbite bmw poza drogą

W trakcie działań policjanci ujawnili także czterech nietrzeźwych kierujących.

W jednym przypadku, kierowca po alkoholu spowodował kolizję. W sobotę  (02.11.19) oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o aucie porzuconym w rowie, za miejscowością Kwiry. Przybyli na miejsce policjanci zastali samochód m-ki Daewoo poza jezdnią, przewrócony na lewy bok w pobliskim rowie. W aucie ani też w pobliżu nie było jednak kierowcy, pozostały jedynie kluczyki. Funkcjonariusze szybko ustalili właściciela pojazdu. Jak się okazało, pożyczył on auto swoim znajomym, którzy tego dnia chcieli się zabawić w jednym z okolicznych barów.  Dalsze działania doprowadziły policjantów do 28-letniego kierowcy pojazdu, który w tym czasie wraz ze swoim  24-letnim kolegą bawił się na imprezie w pobliskiej miejscowości. W trakcie kolejnych  ustaleń wyszło na jaw,  że 28-latek kierował tym  samochodem mając prawie 1,7 promila alkoholu w organizmie, a podczas jazdy stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Na szczęście ani jemu, ani towarzyszącemu mu koledze nic poważnego się nie stało, więc porzucili pojazd i udali się na imprezę. Ponadto, policjanci ustalili, że drugi z mężczyzn na spotkanie z kolegą dojechał motorowerem mając dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie obu mężczyznom zarzutów, do których się przyznali. 28-latek odpowie za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz spowodowanie kolizji drogowej, zaś towarzyszący mu 24-latek za złamanie sądowego zakazu.

Niechlubnym rekordzistą wśród ujawnionych nietrzeźwych kierowców okazał się 30-letni motorowerzysta zatrzymany w niedzielę (03.11.19) w Iławie, na ul. 1 Maja. Do jego zatrzymania przyczyniła się odpowiedzialna postawa innego uczestnika ruchu drogowego, który widząc niebezpieczne manewry 30- latka na drodze, po przewróceniu się pojazdu nie dopuścił do jego dalszej jazdy i o zdarzeniu  powiadomił policjantów.  Badanie stanu trzeźwości wykazało, że  mężczyzna kierował motorowerem mając 3,6 promila alkoholu w organizmie.

Jak co roku, w okresie Dnia Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego policjanci odnotowali znacznie zwiększone natężenie ruchu na drogach.   Na szczęście wiele osób, korzystając z pogody,  na cmentarze udało się pieszo lub środkami  komunikacji miejskiej. Dzięki wspólnym działaniom, przestrzeganiu przepisów  ruchu drogowego oraz stosowaniu się do poleceń i sygnałów dawanych przez policjantów kierujących ruchem w okolicach lokalnych nekropoli, te świąteczne dni przebiegły spokojnie i bezpiecznie.