Policjanci podsumowali działania „Znicz 2018” - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Iławie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci podsumowali działania „Znicz 2018”

Policjanci z powiatu iławskiego podsumowali akcję „ZNICZ 2018”. Od 31 października do 4 listopada funkcjonariusze pracowali na miejscu 23 zdarzeń drogowych. Na szczęście nie doszło do żądnego wypadku. Podczas działań policjanci oprócz dbanie o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego informowali także o możliwościach dojazdu do nekropolii, miejscach parkingowych oraz sytuacji na drogach dojazdowych do cmentarzy.

W dniach od 31 października do 4 listopada  podczas trwania policyjnych działań policjanci  skontrolowali w sumie 339 pojazdów. Mundurowi reagowali na wykroczenia drogowe i przestępstwa popełniane przez kierujących i pieszych. W sumie ujawniono 188 uczestników ruchu drogowego, którzy nie zastosowali się do przepisów za co zostali ukarani.  Wśród najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących było przekroczenie dozwolonej prędkości jazdy i za to właśnie wykroczenie ukaranych zostało najwięcej kierujących.

W trakcie działań policjanci ujawnili czterech nietrzeźwych kierujących. Policjanci zatrzymali 8 dowodów rejestracyjnych i 2 prawa jazdy. W trakcie minionego weekendu funkcjonariusze  odnotowali  23 kolizje, na szczęście nie doszło do żadnego wypadku drogowego. Porównując rok ubiegły z minionymi dniami podczas akcji  „Znicz 2018” doszło do mniejszej liczby zdarzeń drogowych i naszczęście były to same kolizje. 

 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018

Najczęstszą przyczyną wypadków zwykle jest niezachowanie podstawowych zasad ruchu drogowego, bezpieczeństwa czy po prostu nieuwaga i zmęczenie. Dodatkowo opady oraz wilgotne powietrze  powoduje, że nawierzchnia jest śliska co powoduje jednocześnie  zmniejszoną  przyczepności kół pojazdu podczas jazdy. W połączeniu z prędkością nie dostosowaną do warunków panujących na drodze może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wystarczy chwila nieuwagi, która może doprowadzić do nieszczęścia.

Tak jak się stało w Stradomnie kiedy to 25 – letni kierujący samochodem osobowym bwm. Mężczyzna nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem zjechał do przydrożnego rowu i uderzył w drzewo. Kierowcy jak i jego dwóm pasażerom naszczęście nic poważnego się nie stało. Policjanci zatrzymali 25 – latkowi prawo jazdy.

 • Stradomno miejsce zdarzenia
  Stradomno miejsce zdarzenia
 • Działania Znicz 2018
  Działania Znicz 2018
 • Stradomno miejsce zdarzenia
  Stradomno miejsce zdarzenia

Natomiast inny nietrzeźwy kierujący na jednej z ulic w Iławie kierując samochodem osobowym  bmw nie dostosował prędkości do warunków ruchu w wyniku czego zjeżdżając ze skrzyżowania o ruchu okrężnych najechał na wysepkę oddzielająca pasy jezdni po czym wjechał na chodnik najeżdżając na drzewka ozdobne rosnące przy jednej z posesji oraz zmusił pieszych idących prawidłowo po chodniku do ucieczki. Dzięki szybkiej reakcji świadków kierowca został ujęty i przekazany przybyłym na miejsce policjantom. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że 29 – latek kierował bmw mając  2,2 promila i aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi a po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty, do których się przyznał. Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę do 5 lat pobawienia wolności.

Ładowanie odtwarzacza...

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci po krótkim pościgu. Funkcjonariusze podczas patrolu miasta zauważyli kierującego hondą, którego jazda wskazywał na to, że może być pod działaniem alkoholu.  Funkcjonariusze, aby zatrzymać kierowcę włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, jednak mężczyzna nie reagował, zaczął uciekać i popełniał kolejne wykroczenia. Policjanci po pościgu zatrzymali kierującego, którym okazał się 23 – latek. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna kierował hondą mając aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mężczyźnie zarzutów. Teraz mieszkaniec gminy Lubawa ze swojego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Należy zaznaczyć, że w tym szczególnym dniu Wszystkich Świętych odnotowaliśmy jak co roku znacznie zwiększone natężenie ruchu. Piękna jesienna pogoda zachęcał nas do spacerów a wiele osób postanowiło skorzystać z komunikacji miejskiej. Dzięki stosowaniu się do przepisów  ruchu drogowego oraz poleceń i sygnałów dawanych przez policjantów kierujących ruchem w okolicach lokalnych nekropoli, dzień Wszystkich Świętych okazał się bezpieczny.

Ładowanie odtwarzacza...