Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo nie miał prawa jazdy. Teraz odpowie przed sądem

Kara do 5 lat pozbawienia wolności grozi 20-latkowi. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ponieważ nie posiadał uprawnienia do kierowania samochodem. Teraz ze swojego nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Policjanci zalewskiego posterunku na jednej z dróg  w gminie Zalewo  postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego mazdą. Kierowca auta na widok radiowozu najwyraźniej przyspieszył i zaczął się oddalać. Policjanci włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe dając kierującemu sygnał do zatrzymania. Kierowca pojazdu nie reagował jednak na wydawane polecenia i kontynuował jazdę.  W pewnym momencie, kilkaset metrów dalej,   skręcił w drogę gruntową  i dopiero  tam zatrzymał pojazd. Policjanci wylegitymowali kierowcę oraz pasażera i sprawdzili w  policyjnych systemach. Okazało się, że 20-letni kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej,  ponieważ nie posiadał uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym. Mieszkaniec gminy Zalewo  za to wykroczenie został ukarany mandatem karnym, natomiast za niezatrzymanie się do kontroli drogowej w najbliższym czasie będzie tłumaczył się przed sądem.

Policjanci przypominają, że niezatrzymanie się do kontroli drogowej jest przestępstwem:

Zgodnie z  art. 178 b kodeksu karnego „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Powrót na górę strony