Debata „Bezpieczeństwo osób starszych – Kieruj się rozsądkiem”.
W auli fili Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica w Płocku odbyła się debata społeczna „Bezpieczeństwo osób starszych – Kieruj się rozsądkiem” z uczestnikami Uniwersytetu III Wieku. W spotkaniu udział wzięli m.in. insp. Krzysztof Konert Komendant Powiatowy Policji Iławie, jego pierwszy zastępca podinsp. Waldemar Jackowski oraz kierownictwo Wydziału Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej komendy.
Wczoraj, dzięki wspólnej inicjatywie Komendanta Powiatowego Policji w Iławie insp. Krzysztofa Konerta oraz Prezesa Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku w Iławie odbyła się debata społeczna „Bezpieczeństwo osób starszych – Kieruj się rozsądkiem”. Jej celem było poznanie opinii i oczekiwań starszych mieszkańców w zakresie poprawy bezpieczeństwa, a także włączenie obywateli w wypracowywanie propozycji rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców w środowisku lokalnym.
Debatę otworzył oraz przywitał zaproszonych gości Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Waldemar Jackowski, który był zarazem jej moderatorem. W debacie uczestniczyli słuchacze Uniwersytetu III Wieku. Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Iławie sierż. szt. Joanna Kwiatkowska podczas spotkania poruszyła temat oszustwa na tzw. wnuczka. Policjantka przedstawiła zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze obrazując to filmem z rozmowy z oszukaną kobietą oraz fragment programu Polsat News dotyczący kampanii społecznej ostrzegającej przed oszustami. Podczas debaty słuchacze dowiedzieli się m.in., jak mogą wystrzegać się niebezpieczeństw związanych z coraz to powszechniejszymi przestępstwami popełnianymi na osobach starszych. Kolejny temat został poruszony przez funkcjonariusza Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej policji asp. Witolda Habant, który omówił kampanię społeczną „ Kieruj się rozsądkiem” ponieważ skierowana jest m. in. do seniorów. Przedstawił również słuchaczom stan bezpieczeństwa na drogach naszego województwa oraz powiatu obrazując to przygotowaną prezentacją, ponadto udzielił wskazówek na co szczególnie należy zwracać uwagę poruszając się po drogach samochodem oraz rowerem. Na koniec prelekcji przypomniał o zmianie przepisów dotyczących noszenia elementów odblaskowych.
Podczas dyskusji zostały omówione kwestie dotyczące bezpieczeństwa na terenie powiatu iławskiego i poszczególnych miast. Wszystkie problemy i postulaty zgłaszane przez zebranych będą teraz dokładnie analizowane i staną się podstawą do działań podejmowanych m.in. przez policję w roku 2015. Wszyscy uczestnicy debaty wypełnili także anonimową ankietę, która dotyczyła poruszanych tematów. Wyniki tej ankiety zostaną poddane wnikliwej analizie i również staną się podstawą planowania przedsięwzięć podejmowanych w przyszłym roku na terenie powiatu iławskiego.
Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z Policją oraz zaangażowanie iławskich funkcjonariuszy w zapewnienie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu.