Za szybko i z promilami – nieodpowiedzialni kierowcy nie unikną kary
Jazda z nadmierną prędkością i kierowanie pod wpływem alkoholu – to przewinienia kierowców, wobec których policjanci nie mają taryfy ulgowej. Od początku tygodnia policjanci powiatu iławskiego zatrzymali 7 kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. Jeden z kierowców stracił swoje prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 53 km/h.
Tylko w tym tygodniu policjanci powiatu iławskiego zatrzymali 7 kierowców, którzy zdecydowali się prowadzić swoje pojazdy po alkoholu.
Niechlubny rekordzista został zatrzymany w Chełmżycy przez patrol ruchu drogowego. 57-latek kierował motorowerem mając prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Pojazd przekazano osobie wskazanej a mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.
Skrajną nieodpowiedzialnością natomiast wykazał się 31-latek, zatrzymany przez policjantów z Zalewa. Mężczyzna zdecydował się prowadzić czterokołowiec, nie tylko nie posiadając uprawnień do kierowania, ale jeszcze pod wpływem alkoholu. Mężczyzna kierował pojazdem mając 2,7 promila alkoholu w organizmie. Teraz stanie przed sądem za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, nie uniknie też odpowiedzialności za jazdę niezarejestrowanym pojazdem i bez uprawnień do kierowania.
Przypominamy, że za kierowanie samochodem lub innym pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet do lat 15. Dodatkowo każdy taki kierowca musi się również liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi.
O poważnych skutkach zbyt szybkiej jazdy przekonał się z kolei mieszkaniec gminy Lubawa. Został zatrzymany przez iławskich policjantów w Fijewie. 24-latek kierując motocyklem nie stosował się do przepisów ruchu drogowego w terenie zabudowanym, jadąc z prędkością 103 km/h, a tym samym przekroczył dozwoloną prędkość o 53 km/h. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy, został tez ukarany mandatem i punktami karnymi.
Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie (powyżej 50 km/h) dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym przewiduje się zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Dokument ten przesłany zostanie do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdem
Przez nami długi majowy weekend, będący okazją do dłuższych wyjazdów czy rodzinnych spotkań. Policjanci apelują o rozważną i spokojną jazdę, aby bezpiecznie dotrzeć do celu.