Spiesz się powoli – działania „Prędkość” w powiecie iławskim
Policjanci powiatu iławskiego już po raz kolejny przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne pod hasłem „Prędkość”. Ich celem było ograniczenie liczby zdarzeń drogowych oraz eliminowanie z ruchu drogowego tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy ze znacznie przekroczoną od dozwolonej prędkością lub w inny rażący sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Podczas akcji policjanci skontrolowali 75 pojazdów i ujawnili 21 przypadków wykroczeń w związku z nie przestrzeganiem dopuszczalnych limitów prędkości.
Policjanci przypominają, że od wielu lat jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na drogach jest nieprzestrzeganie przez kierujących dozwolonej prędkości jazdy. Nadmierna prędkość pojazdów często pojawia się też w sygnałach społecznych przekazywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wtorkowa akcja związana z kontrolą prędkości na drogach powiatu iławskiego prowadzona była od wczesnych godzin rannych do wieczora. Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 75 pojazdów, ujawnili 21 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość i wszystkich sprawców popełnienia powyższych wykroczeń ukarali mandatami karnymi w wysokości przewidzianej taryfikatorem. Policjanci sprawdzali również stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów. Zatrzymali 3 dowody rejestracyjne za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz 1 dowód z powodu upływu ważności badań technicznych pojazdu.
W wyniku prowadzonych działań do Sądu Rejonowego w Iławie skierowano również jeden wniosek o ukaranie pieszego, który po zmierzchu poruszał się po drodze, poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych.
Policjanci przypominają
W roku ubiegłym na terenie powiatu iławskiego miały miejsce 994 zdarzenia drogowe, a niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było przyczyną 42 wypadków oraz 168 kolizji. Wśród 13 wypadków ze skutkiem śmiertelnym aż 5 wynikało z niedostosowania prędkości a zginęło w nich 2 kierujących (sprawców wypadków) oraz 4 pasażerów.
Pamiętajmy , że nie zawsze konsekwencje łamania przepisów drogowych ponoszą tylko ich sprawcy, ale w wielu przypadkach za ich błędy, koszty w postaci utraty zdrowia a nawet życia ponoszą też inni uczestnicy ruchu drogowego.