Kierowała pod działaniem alkoholu a on rozmawiał przez telefon i nie miał zapiętych pasów. Oboje będą tłumaczyć się przed sądem
W najbliższym czasie ze swojego zachowania będzie tłumaczyć się przed sądem dwóch mieszkańców Iławy. Kobieta jechała bmw mając 3,4 promila alkoholu w organizmie. Natomiast mężczyzna kierując oplem rozmawiał przez telefon i nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa.
Do komendy policji zadzwoniła wczoraj osoba i poinformowała, że bmw jedną z dróg w gminie Iława jedzie prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazane miejsce i kiedy zauważyli opisywany pojazd postanowili zatrzymać go do kontroli drogowej. Podczas czynności policjanci sprawdzili stan trzeźwości kobiety. Badanie alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszającego. 46 – latka miała prawie 3,5 promila alkoholu w organizmie. Kobiecie zostało zatrzymane prawo jazdy a samochód przekazany osobie przez nią wskazanej. Po wykonaniu czynności policjanci zwolnili 46 – latkę.
Natomiast na jednej z ulic w Iławie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Mężczyzna podczas jazdy rozmawiał przez telefon komórkowy wymagający trzymania słuchawki oraz nie zapiął pasów. Policjanci sprawdzili dokumenty mężczyzny i za popełnione wykroczenia zaproponowali mandat karny pouczając jednocześnie o możliwości odmowy przyjęcia mandatu. 20 – latek skorzystał ze swoich uprawnień i nie przyjął mandatu. Mieszkaniec Iławy oświadczył, że "ma już za dużo punktów karnych na swoim koncie i teraz mu część mija, dlatego by odsunąć w czasie wpłynięcie na konto nowych punktów, chce to odsunąć w czasie i woli iść do sądu"
Przypominamy !
Punkty karne zawsze są naliczane od momentu popełnienia wykroczenia.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego, w § 2 mówi o tym, że:
-
do ewidencji wpisuje się kierowcę, który kierując pojazdem silnikowym lub motorowerem, dopuścił się naruszenia przepisów ruchu drogowego, zwanego dalej „naruszeniem”.Do ewidencji wpisuje się naruszenia wraz z odpowiadającą im liczbą punktów, zgodnie z wykazem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Jeżeli kierowca jednym czynem naruszył więcej niż jeden przepis ruchu drogowego, w ewidencji uwidacznia się wszystkie naruszenia, przypisując każdemu odpowiednią liczbę punktów.
Ponadto w § 4. możemy przeczytać, że:
-
wpisu ostatecznego do ewidencji dokonuje się, jeżeli naruszenie zostało stwierdzone prawomocnym: wyrokiem sądu, postanowieniem sądu o warunkowym umorzeniu postępowania, mandatem karnym albo orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym. Przed wydaniem rozstrzygnięcia, do ewidencji wprowadza się, niezwłocznie po ujawnieniu naruszenia, wpis tymczasowy. Wpis tymczasowy zawiera informację o liczbie punktów, które zostaną ostatecznie przypisane w przypadku potwierdzenia naruszenia tym rozstrzygnięciem.