Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szkolny Dzień Profilaktyki

Iławscy policjanci wzięli udział w Szkolnym Dniu Profilaktyki, które odbyło się w Gimnazjum Samorządowym nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie. Spotkanie zostało zorganizowane w celu zachęcenie uczniów do życia bez środków psychoaktywnych, uzależnień i przemocy.

Iławscy policjanci wzięli udział w Szkolnym Dniu Profilaktyki, które odbyło się w Gimnazjum Samorządowym nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie. Spotkanie zostało zorganizowane w celu zachęcenie uczniów do życia bez środków psychoaktywnych, uzależnień i przemocy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie spotkali się z młodzieżą w Gimnazjum Samorządowym nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Iławie w ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki.   Celem tego dnia było  zachęcenie uczniów do życia bez środków psychoaktywnych, uzależnień i przemocy.  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji przedstawili uczniom jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo, i jaka grozi za nie kara. Policjanci podali  liczne przykłady ze swojej pracy, obrazujące jak często z pozoru niewinne żarty prowadzą do nieszczęść, za które ktoś później odpowiada przed sądem. W trakcie spotkania funkcjonariusze omówili zasady odpowiedzialności karnej nieletnich oraz sposoby postępowania wobec osób zachowujących się niezgodnie z prawem. Policjanci przedstawili problem demoralizacji oraz jakie zjawiska go dotyczą. Policjanci  omówili problematykę zachowań młodzieży, na jakie należałoby zwrócić uwagę w przypadkach podejrzeń zażywania przez nich środków odurzających.   Spotkanie, które odbyło się w celach prewencyjnych miało uświadomić młodzieży, że osoby rozprowadzające dopalacze mieszają najróżniejsze substancje, zazwyczaj bardzo niebezpieczne. Środki te nie są obojętne zwłaszcza dla młodych organizmów. Zagrożeniem jest bardzo duże ponieważ  lekarze nie mając informacji, jakie substancje zażyła czy wypaliła zatruta osoba mają bardzo utrudnione działanie, co opóźnia ratowanie życia młodego człowieka.  Funkcjonariusze uświadomili uczniom również, że zaświadczenie o niekaralności jest jednym z dokumentów, który coraz częściej jest wymagany przez pracodawców. W czasie rozmowy młodzież mogła się dowiedzieć, jakie wymagania należy spełnić, aby móc pracować w Policji. Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania ze świadomością, że powinni być w życiu rozważni, gdyż od tego zależy ich przyszłość. Do rozmowy policjantów przyłączyła się również  kurator Sądu Rejonowego w Iławie, która opowiedziała ja wygląda od strony sądu odpowiedzialności nieletnich za swoje czyny. Szkolny psycholog, p.Magdalena Bielawska, przedstawiła uczniom zagrożenia i niebezpieczeństwa wynikające z cyberprzemocy.  Szkolny Dzień Profilaktyki uświetnił szkolny zespół muzyczny "End Bench", który pod opieką p. Anny Waszelewskiej, p.Wojciecha Wiśniewskiego i p.Tomasza Michalskiego wykonał utwory zespołu "Dżem". Natomiast grupa uczniów pod nadzorem p.Edyty Wojnowskiej wystąpiła w programie artystycznym "Cyberprzemocy mówimy NIE!", który to program zawierał treści o charakterze profilaktycznym. Następnie uczniowie wspólnie z nauczycielami na warsztaty, podczas, których każdy mógł zastanowić się nad swoim życiem i postępowaniem.  Młodzież wspólnie z wychowawcami rozmawiała na temat różnić  między złością, agresją i przemocą oraz wspólnie wypracowywali sposoby ograniczenia zjawiska przemocy w szkole.

Powrót na górę strony