Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kiedy radiowóz to pojazd uprzywilejowany i co robić w przypadku go zobaczymy go lub usłyszymy. Kilka rad od iławskich policjantów

Słyszysz w oddali sygnały policji, karetki pogotowia czy straży pożarnej. Patrzysz w lusterka zbliżają się. Czy wiesz co robić w takiej sytuacji - przeczytaj?

Kiedy kierujmy samochodem czy innym pojazdem skupiamy się aby bezpiecznie dojechać do celu jednak kiedy tylko usłyszymy lub zobaczymy policję, karetkę pogotowia czy straż pożarną zaczynamy zastanawiać się co zrobić. Przepisy dokładnie określają to, który pojazd ma statut uprzywilejowanego oraz w jaki sposób należy umożliwić im przejazd. Niestety często o tym zapominamy i zamiast  ułatwić jak najszybszy przejazd często uniemożliwiamy bądź ograniczamy go.

Przypominamy !

-  pojazd uprzywilejowany - musi spełniać jednocześnie 3 warunki:

  • wysyłać sygnały świetlne niebieskie,
  • wysyłać sygnały dźwiękowe,
  • mieć zapalone światła mijania lub drogowe.

Natomiast jeśli policyjny radiowóz, samochód straży miejskiej, straży granicznej, służby celnej, agencji wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Inspekcji Transportu Drogowego i kilkunastu innych służb jedzie z włączonymi „kogutami”, jednak nie ma włączonych sygnałów dźwiękowych – jest zwykłym pojazdem.

Należ pamiętać również, że  pojazdami uprzywilejowanymi nie są pojazdy używające żółtych „kogutów” – np. pomoce drogowe, śmieciarki czy pogotowia techniczne.

Ustawa prawo o ruchu drogowym art. 9 mówi, że  „Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się”.

Kiedy natomiast kierowcy stoją w „korku”  powinni rozjechać się na boki lub wjechać na pas zieleni czy zjechać na pobocze. Należy pamiętać, że obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy wszystkich w tym rowerzystów i pieszych znajdujących się na drodze.

Nie hamujmy gwałtownie przed takim pojazdem gdyż stwarzamy zagrożenie w ruchu, jeżeli takim pojazdem jest np. karetka mająca w środku lekarza prowadzącego akcję ratunkową, np. sztuczne oddychanie, masaż serca lub podaje poszkodowanemu leki czy kroplówkę – może dojść do groźnej sytuacji lub wręcz do obrażeń.

Pamiętajmy, że  pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą stosować się  do zasad ruchu, mogą np. wjechać pod prąd, zatrzymać się na zakazie, wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle, kiedy tylko słyszymy ich sygnały zachowajmy szczególną ostrożność. Oczywiście nie oznacza to jednak, że są bezkarne ponieważ kierowca takiego pojazdu podczas np. wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle musi również zachować ostrożność gdyż jeżeli  dojdzie do kolizji z innym pojazdem jadącym prawidłowo może zostać ukarany.

Należy również pamiętać, że art. 24.p. 11 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym  zabrania wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi 300 złotowym mandatem i trzema punktami karnymi.

Powrót na górę strony