Konsultacje społeczne dotyczące "Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa"
Policjanci z powiatu iławskiego spotykają się z mieszkańcami lokalnych społeczności i przedstawicielami różnych instytucji w ramach konsultacji społecznych przy tworzeniu „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Mapa ta jest projektem ogólnopolskim, który pozwoli na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa. Zapraszamy mieszkańców, dziennikarzy i przedstawicieli różnych instytucji do aktywnego uczestniczenia w konsultacjach.
Od początku lutego na Warmii i Mazurach – w powiatach gminach i na osiedlach - organizowane są konsultacje społeczne, w trakcie których policjanci gromadzą informacje i spostrzeżenia od obywateli, które posłużą do stworzenia „Powiatowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.” Mapa ta jest projektem ogólnopolskim i posłuży do przedstawienia skali i rodzaju zagrożeń występujących na terenie naszego województwa na poziomie każdej jednostki administracyjnej. Pozwoli również na kierowanie sił i środków tam, gdzie będzie to konieczne z uwagi na poprawę bezpieczeństwa.
Mapa będzie powstawała na podstawie danych policji oraz informacji zebranych w ramach współpracy z lokalnymi społecznościami oraz podmiotami zainteresowanymi spawami bezpieczeństwa.
Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców Warmii i Mazur?
Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym. Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych. Jak podkreślają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, mapa będzie jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji. Będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju.
Konsultacje społeczne – wspólnie w trosce o bezpieczeństwo
Projekt mapy na różnych poziomach – krajowym, wojewódzkim i powiatowym - zawiera kilka kryteriów m.in. dotyczących zagrożenia przestępczością, czy wykroczeniami, które są szczególnie uciążliwe społecznie, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, wyniki badań społecznych w zakresie poczucia bezpieczeństwa z uwzględnieniem zagrożeń lokalnych i oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa.
Właśnie dlatego samorządowcy różnego szczebla z Warmii i Mazur, przedstawiciele warmińsko-mazurskiej policji, szefowie służb i inspekcji, przedstawiciele regionalnych mediów oraz mieszkańcy lokalnych społeczności od początku lutego uczestniczą w konsultacjach, w których mogą zaproponować elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa w ich okolicy.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do aktywnego uczestniczenia w zaplanowanych spotkaniach. Wspólne konsultacje i zaangażowanie wszystkich członków lokalnych społeczności pomoże nam zadbać o bezpieczeństwo w naszej najbliższej okolicy.
Co przed nami? Harmonogram spotkań
- 23.02.2016 r. godz. 17:00 policjaci Komendy Powiatowej Policji w Iławie zapraszają na spotkanie w Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Nowa Wieś
- 25.02.2016 r. godz. 10:00 policjaci Komisariatu Policji w Lubawie zapraszają na spotkanie w Urządzie Miejskim w Lubawie, ul.Rzepnikowskiego 9A
- 25.02.2016 r. godz. 13.30 policjaci Komisariatu Policji w Suszu zapraszają na spotkanie w Urządzie Miejskim w Suszu, ul.Wybickiego 6,sala nr 1
Co już za nami?
W Suszu odbyły się ostatnie już konsultacje społeczne dotyczące wprowadzania „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. Jak oświadczył podinsp. Robert Mikusik - Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym przez współpracę z instytucjami i społeczeństwem. To narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne przedstawienie mieszkańcom skali i rodzaju występujących zagrożeń. Podczas spotkania policjanci omawiali zasady tworzenie tego nowego narzędzia oraz późniejszą jego dostępność w sieci. Projekt ten odzwierciedli zagrożenie już zidentyfikowane przez właściwe służby, ale także uwzględni spostrzeżenia obywateli, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo społeczne. Następnie Komendant Komisariatu Policji w Suszu nadkom. Joanna Soboczyńska w wypowiedzi swojej przedstawił strukturę i zakres działań komisariatu, ocenę stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście i gminie Susz oraz efekty pracy swoich policjantów w 2015 r.
Uczestnicy konsultacji wystosowali kilka pomysłów dotyczące edycji mapy zagrożeń. Chodziło m.in. o na bezpieczeństwo w ruchu drogowym w rejonie szkół oraz przystanków autobusowych szczególnie w godzinach rannych i popołudniowych. Pojawiły się też sygnały dotyczące Os. Korczaka, gdzie młodzież i dorośli gromadzi się i spożywa alkohol jak również informacje o niszczeniu mienia nad alejką wokół Jeziora Suskiego. Po to, by móc przeciwdziałać takim zdarzeniom.
Trwają konsultacje społeczne w związku z tworzoną „Mapą zagrożeń Bezpieczeństwa”. Tym razem policjanci spotkali się z Wójtem Gminy Lubawa Panem Tomaszem Ewertowskim, sołtysami oraz pracownikami Urzędu Gminy Lubawa. W piątek (19.02) Komendant Komisariatu Policji w Lubawie wspólnie z policjantami przeprowadził konsultacje ze społecznością gminy Lubawa. Zaproszeni goście, a wśród nich sołtysi oraz przedstawiciele urzędów wyrażali swoje opinie, co do wszelkich sytuacji, czy też czynników, które ich zdaniem wpływają negatywnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Wśród przekazanych uwag wielokrotnie wymieniano zanieczyszczanie rowów poprzez wyrzucanie do nich śmieci oraz dużą ilość zdarzeń drogowych z udziałem kierujących. Zebrani oświadczyli, że mają nadzieję, iż takie spotkania będą kontynuowane. Zaproponowali aby były organizowane kilka razy do roku.
25.02.2016 r. w Urzędzie Miasta Lubawa odbyły się konsultacje społeczne dotyczące „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa” i tego co miałoby się na niej znaleźć. Jak dodała sierż. szt. Joanna Kwiatkowska dysponujemy danymi, które od lat są w Policji przygotowywane i analizowane. Chodzi o to, aby były one przejrzyście zaprezentowane i dostępne dla mieszkańców, ale także o to by sami mieszkańcy oraz inne instytucje (nie tylko Policja) miały wpływ na uzupełnianie tworzonej mapy.
Po prezentacji był czas na otwartą dyskusję, podczas której padły wnioski ze strony uczestniczących w nim osób. Główny nacisk położono na bezpieczeństwo w ruchu drogowym w rejonie szkoły, kościoła oraz szpitala.. Padły propozycje rozwiązań komunikacyjnych w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz wskazano miejsca najbardziej niebezpieczne pod katem zaistnienie kolizji lub wypadków. Były także poruszane tematy społecznie uciążliwych wykroczeń takich jak zakłócanie spokoju i porządku publicznego, czy niszczenia mienia. Wszystkie zgłoszone sprawy zostały zaprotokołowane, a następnie po poddaniu analizie będą miały swoje odzwierciedlenie przy tworzeniu mapy.
W Komisariacie Policji w Lubawie 18.02.2016 r. odbyły się kolejne konsultacje społeczne poświęcone powstającej mapie zagrożeń bezpieczeństwa. W spotkaniu, którego gospodarzem był Komendant Komisariatu Policji w Lubawie podinsp. Artur Sibilewski udział wzięli przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych oraz ogródków działkowych z Lubawy..
Spotkanie rozpoczął p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Robert Mikusik witając przybyłych gości i w kilku zdaniach przedstawił cel spotkania. W wypowiedzi swojej podkreślił, że mapy zagrożeń mają być narzędziem, które pozwoli zaktywizować różne podmioty w zakresie współpracy z policją, w celu ujawniania i przeciwdziałania okolicznościom zagrażającym bezpieczeństwu obywateli. Pomogą też lepiej zarządzać siłami i środkami policyjnymi.
Następnie sierż. szt. Joanna Kwiatkowska zaprezentowała główne założenia mapy zagrożeń oraz cel i założenia spotkań konsultacyjnych ze społeczeństwem. Natomiast Komendant Komisariatu Policji w Lubawie podinsp. Artur Sibilewski w wypowiedzi swojej przedstawił strukturę i zakres działań komisariatu, ocenę stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście i gminie Lubawa oraz efekty pracy lubawskich policjantów w 2015 r.
Po prezentacji był czas na otwartą dyskusję, podczas której padły wnioski ze strony uczestniczących w nim osób. Główny nacisk położono na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Padły propozycje rozwiązań komunikacyjnych w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz wskazano miejsca najbardziej niebezpieczne pod katem zaistnienie kolizji lub wypadków. Były także poruszane tematy społecznie uciążliwych wykroczeń takich jak zakłócanie spokoju i porządku publicznego, czy niszczenia miania. Wszystkie zgłoszone sprawy zostały zaprotokołowane, a następnie po poddaniu analizie będą miały swoje odzwierciedlenie przy tworzeniu mapy.
Po przedstawieniu prezentacji dotyczącej podstawowych założeń map bezpieczeństwa głos przekazano zebranym gościom. Wśród uczestników padały zgodne opinie, co do nadrzędnej roli wspólnego działania oraz udziału lokalnych mieszkańców w tworzeniu mapy zagrożeń. Oświadczyli, że dzięki przedstawieniu statystyk policyjnych jak również i innych służb współodpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny w sposób graficzny będzie ona bardziej czytelny i dostępna dla każdego mieszkańca powiatu iławskiego. Wiedza zdobyta podczas konsultacji stanowi nieocenioną pomoc w projektowaniu finalnej wersji mapy, która następnie zostanie umieszczona na stronie internetowej naszej komendy.
Następne spotkanie odbyło się 12.02.2016 r. Wzięli w nim udział przedstawiciele ogródków działkowych z Iławy. Konsultacje społeczne otworzył oraz przywitał zaproszonych gości Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Waldemar Jackowski. W trakcie spotkania przedstawił również podstawowe założenia dotyczące „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczyło 14 przedstawicieli zarządów iławskich ogródków działkowych. Prelegentem konsultacji społecznych był mł. asp. Robert Mazurowski, który omówił podstawowe cele i założenia koncepcji map z uwzględnieniem danych policyjnych dotyczących zagrożeń przestępczością i wykroczeniami.
Uczestnicy konsultacji wystosowali kilka pomysłów dotyczących edycji mapy zagrożeń. Chodziło m.in. o umieszczenie na mapach miejsc szczególnie narażonych na akty kradzieży i dewastacji, miejsc gdzie najcześciej popełniane są wykroczenia w ruchu drogowym oraz wykroczenia porządkowe głównie zakłócanie spokoju i porządku publicznego oraz brak nadzoru nad zwierzętami.
Kolejne spotkanie dotyczące „ Mapy zagrożeń bezpieczeństwa” odbyło się w Urzędzie Miasta Kisielice. Tam konsultacje społeczne otworzył oraz przywitał zaproszonych gości p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Iławie podinsp. Robert Mikusik wspólnie z Burmistrzem Kisielic Panem Rafałem Ryszczuk. Następnie podinsp. Robert Mikusik przedstawił podstawowe założenia dotyczące „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. W spotkaniu uczestniczyło 10 sołtysów oraz 1 przedstawiciel osiedla miasta Kisielice. Prelegentem konsultacji społecznych był sierż. szt. Joanna Kwiatkowska wspólnie z asp. Łukaszem Krupińskim. Omówili oni podstawowe cele i założenia koncepcji map z uwzględnieniem danych policyjnych dotyczących zagrożeń przestępczością i wykroczeniami. W trakcie dyskusji poruszane były tematy dotyczące głównie wykroczeń w ruchu drogowym oraz wykroczeń porządkowych z naciskiem na brak nadzoru nad zwierzętami.
11.02.2016 r. Burmistrz Zalewa Pan Marek Żyliński wspólnie z 16 sołtysami oraz 3 przedstawicielami rad osiedlowych spotkał się z policjantami w Urzędzie Miasta w Zalewie w ramach konsultacji społecznych dotyczących tworzenia „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa”. Podczas spotkania mieszkańcy miasta i gminy Zalewo wspólnie z policjantami rozmawiali na temat zagrożeń, które powinny znaleźć się na wspomnianej mapie a były to głównie wykroczeniami w ruchu drogowym oraz wykroczenia porządkowe głownie brak nadzoru nad zwierzętami. Większości sołectw sołtysi mieli zastrzeżenia co do stanu dróg gminnych, powiatowych, brak chodników.