Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Debata społeczna CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ - WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA

Policjanci z Komisariatu Policji w Suszu zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ - WSPÓŁCZESNE ZAGROŻENIA”. Policjanci przestrzegali przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają w intrenecie, nie tylko na młodych ludzi. Obecny na debacie psycholog poruszył natomiast problematykę uzależnienia od komputera. Do dyskusji zaproszeni zostali uczniowie suskiego gimnazjum, nauczyciele, pedagodzy oraz policjanci.

Wczoraj tj. 20 stycznia 2016 r. w przedpołudnie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów Komisariatu Policji w Suszu. Hasłem przewodnim było bezpieczne korzystanie z internetu i unikanie zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. W dyskusji wzięli udział uczniowie suskiego gimnazjum, nauczyciele, pedagodzy oraz policjanci.

Uczestników debaty przywitała Komendant Komisariatu Policji w Suszu nadkom. Joanna Soboczyńska, która przedstawiła również prelegentów. Ekspertami podczas debaty byli: psycholog policyjny podkom. Arkadiusz Deja z Sekcji Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, oraz przedstawiciele Policji – Komendant Komisariatu Policji w Suszu nadkom. Joanna Soboczyńska, st. asp. Sebastian Zieliński z Zespołu ds. kryminalnych.

  • Komendant Komisariatu Policji w Suszu - nadkom. Joanna Soboczyńska
  • p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Iławie - poinsp. Waldemar Jackowski
  • st. asp. Sebastian Zieliński z Zespołu ds. Kryminalnych - KOmisariatu Policji w Suszu

Spotkanie rozpoczęli policjanci. Komendant komisariatu wprowadziła uczestników debaty w tematykę cyberprzestępczości. Natomiast st.asp. Sebastian Zielińskie omówił zagadnienia dotyczące tego zjawiska i oszustw popełnianych przy użyciu środków elektronicznych. Przedstawił rodzaje zagrożeń związanych z cyberprzemocą i sposoby reagowania na nie. Policjant opowiedział również nauczycielom, pedagogom jakie obowiązki spoczywają na pracownikach szkół, gdy ujawnią oni przypadki popełnienia czynów zabronionych – ściganych z urzędu, na wniosek osoby pokrzywdzonej i z oskarżenia prywatnego. Sposoby reagowania podparte zostały przykładami czynów zabronionych, takich jak stalking, wykorzystanie wizerunku, włamania na konta internetowe, znieważenie i zniesławienie. Policjant przestrzegł przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśnił, co zrobić, by korzystanie z portali aukcyjnych było bezpieczne i o czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą np. wyłudzania danych.

Drugą część spotkania poprowadził psycholog, który przybliżył uczniom, nauczycielom oraz wszystkim obecnym zagadnienie uzależnienia od komputera. Wyjaśnił rodzaje, podłoże oraz etapy tego uzależnienia. Dodał, że często komputer jest sposobem na ucieczkę od rzeczywistości. Przestrzegał młodych słuchaczy, że takie podejście do internetu może spowodować, że człowiek  wpadnie w pułapkę uzależnienia.

Debata miała charakter otwarty. W tracie prelekcji nie zabrakło pytań i komentarzy na temat codziennych sytuacji, z jakimi mają do czynienia na co dzień uczniowie, nauczyciele oraz pedagodzy w kontekście cyberprzestępczości. Jak podsumował podinsp. Waldemar Jackowski - duże zainteresowanie młodzieży oraz nauczycieli w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze pozostałych uczestników debaty świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.

Film film

Pobierz plik film (format mp4 - rozmiar 9.15 MB)

Na zakończenie spotkania uczestnicy wypełnili ankiety, których analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.

Powrót na górę strony