Zmniejszona widoczność, szybko zapadający zmrok. Kolejne potrącenia pieszych na terenie Iławy
Jesień, to pora kiedy zmniejszona jest widoczność, szybko zapada zmrok. Policjanci odnotowują wtedy większą ilość zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem rowerzystów i pieszych. Wciąż główną przyczyną wypadków jest prędkość ale także nieprawidłowe zachowanie kierowców względem niechronionych uczestników ruchu. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą być zaskoczeniem dla wielu kierowców. O tym przekonali się dwaj mieszkańcy powiatu iławskiego.
Wczoraj po godz. 6:00 oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym. Policjanci wezwani na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że kierujący samochodem osobowym toyota najechał na 64 - letniego pieszego. Mężczyzna ten stał na środku pasa ruchu, którym poruszał się w/w pojazd. Ze względu na zmniejszoną przejrzystość powietrza pieszy nie posiadający elementów odblaskowych stojąc obok zespołu pojazdów składających się z ciągnika siodłowego Daf z naczepą nie był widoczny dla kierującego pojazdem z dostatecznej odległości. 64 - latek z obrażeniami ciała został zabrany do szpitala gdzie pozostał na obserwacji. Kierujący toyotą był trzeźwy.
Do kolejnego poważnego zdarzenia z udziałem pieszego doszło kilka minut po godzinie 16:00 również w Iławie. Według wstępnych ustaleń policji kierujący samochodem ford 61 – letni mieszkaniec gminy Iława nie ustąpił pierwszeństwa 9 – letniej dziewczynce, znajdującej się na przejściu dla pieszych. W wyniku czego doprowadził do jego potrącenia. Dziewczynka z obrażeniami ciała została zabrana do szpitala w Olsztynie. Kierujący fordem był trzeźwy.
Okoliczności wypadków drogowych wyjaśniają policjanci.
Pamiętajmy!
Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
-
policjanci pracujący na miejscu zdarzenia -
policjanci pracujący na miejscu zdarzenia -
policjanci pracujący na miejscu zdarzenia
Film policjanci pracujący na miejscu zdarzenia
Pobierz plik policjanci pracujący na miejscu zdarzenia (format mp4 - rozmiar 5.46 MB)