Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadków drogowych z udziałem pieszych
Mamy jesień, to pora kiedy policjanci odnotowują większą ilość zdarzeń drogowych, szczególnie tych z udziałem rowerzystów i pieszych. Wciąż główną przyczyną wypadków jest prędkość ale także nieprawidłowe zachowanie kierowców względem niechronionych uczestników ruchu. Zmieniające się warunki atmosferyczne mogą być zaskoczeniem dla wielu kierowców. O tym przekonali się dwaj mieszkańcy Iławy.
Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym. Policjanci wezwani na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że w Iławie na jednej z ulicy kierujący ciągnikiem 64 – letni mieszkaniec Iławy nie udzielił pierwszeństwa pieszej będącej na przejściu dla pieszych. Doprowadzając do najechania na nią. W wyniku czego kobieta przewróciła się na jezdnię. Kobieta została przewieziona do szpitala w Iławie, gdzie pozostała na obserwacji. W wyniku zdarzenia doznała obrażeń w postaci złamania ręki oraz urazu głowy. 64 - latek był trzeźwy.
Do kolejnego zdarzenia z udziałem pieszego doszło kilka godzin później również w Iławie. Według wstępnych ustaleń policji kierujący samochodem renault 55 – letni mieszkaniec Iławy nie udzielił pierwszeństwa pieszemu, który przechodził przez jezdnię na pasach. W wyniku czego doprowadził do jego potrącenia. W trakcie dalszych czynności okazało się, że kierujący renault był trzeźwy natomiast pieszy miał ponad 1,4 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został przewieziony do szpitala w Iławie, gdzie pozostał na obserwacji. W wyniku zdarzenia doznał obrażeń w postaci złamania nogi.
Okoliczności wypadków drogowych wyjaśniają policjanci.
Pamiętajmy!
Odblaski to jeden z najtańszych, najprostszych a zarazem najłatwiejszych w zastosowaniu sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto pamiętać, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.