Alkohol i kluczyki? Wykluczone! Pijani za kółkiem powstrzymani przez świadków i policjantów
Każdy sposób jest dobry by powstrzymać osobę, która chce wsiąść za kierownicę po spożyciu alkoholu. Reagując możesz uratować życie najbliższej Ci osoby – to przekaz najnowszej kampanii Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego kierowanej do społeczeństwa. Mieszkańcy naszego regionu coraz częściej są żywym przykładem tak odpowiedzialnej reakcji na nietrzeźwych za kółkiem.
Niektórzy użytkownicy dróg wciąż nie zdają sobie sprawy z tego, że nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie może doprowadzić do tragedii. By im zapobiec funkcjonariusze w trakcie codziennej służby sprawdzają stan trzeźwości osób poruszających się po drogach naszego regionu. Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również zwykli obywatele, którzy coraz częściej widząc podejrzane manewry kierowców informują o tym funkcjonariuszy.
Policjanci w Iławie o kolejnym nietrzeźwym kierującym dowiedzieli się dzięki odpowiedzialności świadków „nietypowej” jazdy jednego z kierowców. Oficer dyżurny uzyskał informację, że kierujący Volkswagenem, który przyjechał pod sklep jest on pod znacznym działaniem alkohol. Osoby widzące nietrzeźwego 39–letniego mieszkańca powiatu nowomiejskiego wysiadającego z auta, postanowili uniemożliwić mu dalszą jazdę zabierając kluczyki. Świadkowie o wszystkim poinformowali policjantów. Badanie alkomatem 39–latka wykazało, że ma on ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Nowe przepisy – obowiązujące od 18 maja 2015 roku - podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata I z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie stosuje karę w wysokości 5 tyś zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tyś zł dla recydywistów. Świadczenia te trafiają na konto Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Do polskiego systemu prawnego wprowadzono również nowy środek – blokadę alkoholową.
Niestety tak wysokie i surowe kary wciąż nie odstraszają wielu kierowców. Wczoraj - w sobotnie popołudnie - do Oficera Dyżurnego iławskiej policji zadzwonił mężczyzna z informacją, że na jednej z ulic w Iławie uderzył w niego samochód. Zgłaszający podejrzewał, że sprawca - kierowca Fiata - jest nietrzeźwy. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zauważyli dwa rozbite samochody. W trakcie rozmowy z uczestnikami ustalili, że kierujący seatem wyjeżdżał z parkingu znajdującego się przed sklepem. Kiedy był już na prostej drodze z niewiadomej przyczyny czołowo uderzył w niego kierujący fiatem. Okazało się, że kierowca ten wjeżdżając z dużą prędkością w ulicę Smolki zahaczył o znak drogowy znajdujący się na rondzie a następnie uderzył w seata. Policjanci od 45 – letniego kierującego fiatem poczuli zapach alkoholu. W trakcie czynności ustalili, że mieszkaniec gminy Iława miał 2,1 promila alkoholu w organizmie. Samochód został przekazany osobie wskazanej, a mieszkańca gminy Iława po wykonaniu czynności zwolniono. Teraz w najbliższym czasie sprawca ze swojego zachowania będzie musiał się tłumaczyć przed sądem.
Więcej na temat kampanii “Alkohol i kluczyki? Wykluczone!” na stronie internetowej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego