Oszuści nie próżnują – uważajmy na swoje pieniądze!
Nie ma dnia, kiedy funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie nie dowiadują się o kolejnych oszustwach przeprowadzonych na terenie powiatu. Policjanci apelują, aby każda nawet najmniejsza wątpliwość transakcji internetowej była przez nas dokładnie sprawdzana i weryfikowana
W godzinach porannych (22.05.2025 r.) do Komendy Powiatowej Policji w Iławie przyszedł mężczyzna, który oświadczył, że ktoś wyłudził od niego kod blik. Do mężczyzny zadzwoniła nieznana mu kobieta, która poinformowała go, że ktoś chce włamać się na należący do niego rachunek bankowy. Kobieta miała oświadczyć, że aby uniemożliwić osobie włamanie na konto, musi podać kod blik. Oszukany mężczyzna stracił przez swoją naiwność 1500 złotych.
Tego samego dnia (22.05.2025 r.) na Posterunek Policji w Zalewie przyszła kobieta, która zgłosiła funkcjonariuszom, że nieznany jej sprawca za pośrednictwem jednej ze znanych aplikacji społecznościowych, podszył się pod jej znajomą i wyłudził od pokrzywdzonej cztery kody blik na łączną sumę 2890 złotych. Kobieta została oszukana i straciła dużą kwotę pieniędzy.
Policjanci apelują!
Chwila nieuwagi, brak czujności czy po prostu pośpiech podczas dokonywanych transakcji powoduj, ze łatwo możemy stać się ofiarą oszustów. W swoich działaniach często podszywają się oni pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Kliknięcie w link, gdzie wyświetla nam się zbliżona do autentycznej grafika strony, usypia czujność sprzedającego i tak naprawdę nie otrzymuje on płatności za towar lecz traci zgromadzone na koncie oszczędności:
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła, a tym bardziej zawsze weryfikujmy dane transakcji, przed zatwierdzeniem jej w bankowości mobilnej. Starajmy się potwierdzać tożsamość osób, które piszą do nas przez internetowe komunikatory i proszą o podanie kodów BLIK – najlepiej od razu zadzwońmy do takiej osoby.
Nie działajmy pochopnie, zawsze uważnie czytajmy otrzymane wiadomości. Nie musimy się zgadzać na opcje proponowane przez kupującego, jeśli nie mamy pewności, na jakich zasadach działają.