Aktualności

Przedszkolaki z wizytą u iławskich policjantów

Jak pojawiają się odciski palców, których nie widać „gołym” okiem? Co na miejscu wypadku robi policjant ruchu drogowego i po co mu to kółko? Dlaczego policjant w teczce nosi słoiki? Oto kilka z wielu pytań, na które odpowiedź mogły uzyskać dzieci podczas spotkania z funkcjonariuszami w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie.

Praca policjanta nie polega tylko na zatrzymywaniu przestępców czy wykrywaniu wykroczeń i przestępstw. Jednym z bardzo ważnych działań policji jest rola edukacyjno-profilaktyczna. Dlatego przez cały rok kalendarzowy funkcjonariusze spotykają się z mieszkańcami naszego powiatu, aby przypominać o zasadach bezpieczeństwa i opowiedzieć o swojej codziennej pracy. Tym razem funkcjonariuszy w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Iławie. Mundurowi spotkanie rozpoczęli od omówienia zasad, jakie obowiązują w każdej jednostce policji, z kim trzeba porozmawiać kiedy chcemy zgłosić kradzież oraz  po co dyżurnemu potrzebny jest pomocnik. Funkcjonariusze omówili, czemu policjanci z wydziału prewencji ubierają się w „PZ-ta” kiedy idą na mecz, po co patrolowi wodnemu pływak czy dmuchana piłka. Dzieci dowiedziały się, że policjanci podczas zimy patrolują również stoki narciarskie, dbając o bezpieczeństwo osób tam wypoczywających. Mł. asp. Anna Sznarkowska opowiedziała co policjanci robią kiedy przyjeżdżają na miejsce kradzieży z włamaniem oraz  jak funkcjonariusze wykrywają sprawców przestępstwa. Dlaczego w teczce technika kryminalistyki są słoiki i folia aluminiowa, którą mama używa w kuchni oraz jak za pomocą magicznego proszku pojawiają się odciski palców, których nie widzimy „gołym okiem”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się ,co to są ślady osmologiczne, traseologiczne czy mechanoskopijne. Policjantka omówiła, czemu oględziny wykonywane na miejscu zdarzenia są tak ważne dla prowadzonego postępowania dotyczącego wypadku drogowego czy kradzieży z włamaniem.

Dzieci dowiedziały się również, dlaczego czapka, rękawiczki oraz pas policjanta ruchu drogowego jest biały a innych policjantów niebieska i po co policjantom na miejscu wypadku kółko z rączką.

Wszystkie z propozycji miały interaktywny, przystępny charakter. Dominowało podejście "zaangażuj mnie, a zrozumiem". Dlatego dzieci mogły wszystko dotchnąć, obejrzeć, przymierzyć oraz wykonać sobie profesjonalne odciski palców

Policjanci opowiedzieli również wszystkim chętnym, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz  jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazując też,  jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.

 

Powrót na górę strony