Oszustwo na uszkodzony telefon
Iławscy policjanci ostrzegają przed jedną z metod stosowaną przez oszustów na tzw. „uszkodzony telefon”. Przypominamy - zanim przelejemy komukolwiek pieniądze, powinniśmy najpierw zweryfikować informacje, a przede wszystkim zadzwonić do osoby, która prosi o pomoc.
Policjanci z iławskiej komendy bardzo często na spotkaniach, debatach czy rozmowach z mieszkańcami powiatu ostrzegają przed różnymi formami oszustw. Jednak pomimo wielu apeli, w dalszym ciągu niestety się zdarzają. Czasem są to straty na kilka, a czasem na kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści wykorzystują brak ostrożności z naszej strony, czasami niewiedzę i stosują najczęściej presje czasu.
Oszustwo polega na tym, że sprawca podszywa się pod kogoś bliskiego, najczęściej córkę lub syna i wysyła wiadomości SMS, informując o uszkodzonym telefonie i prosi o skontaktowanie się przez komunikator. Rzekomo potrzebują pieniądze na nowy telefon, oszuści dążą do sytuacji, w której sami przelejemy im pieniądze na wskazane konto, bądź przekażemy dane umożliwiające przejęcie rachunku bankowego. Najczęściej narzucają presję czasu, aby pokrzywdzone osoby nie miały chwili na weryfikację podanych informacji w wiadomościach tekstowych bądź telefonicznych. Tak właśnie stało się miniony poniedziałek (5.05.2025 r.) kiedy to do mieszkanki Iławy za pomocą z jednej aplikacji napisał oszust podający się za jej córkę. Oświadczył, że potrzebuje pieniędzy gdyż popsuł się jej telefon. Kobieta chcąc pomóc swojemu dziecku przelała pieniądze. Jak się później okazało w ten sposób straciła prawie 9000 zł. Kiedy pokrzywdzona zorientowała się, że została oszukana o wszystkim poinformowała policjantów.
Przypominamy !!!
- Zachowajmy spokój – nie działajmy pod wpływem emocji,
- Pod żadnym pozorem nie klikajmy w linki,
- dzwonimy na dotychczasowy numer telefonu do osoby, której pomoc ma dotyczyć i w bezpośredniej rozmowie weryfikujmy tę prośbę. W przeciwnym razie konsekwencje mogą być bardzo poważne.
Pamiętajmy !!!
Najczęściej występujące oszustwa dotyczą otwierania linków czy oszustwa na pracownika banku lub podszywanie się pod znajomych i „pożyczenie” pieniędzy za pomocą kodów BLIK. Oszuści mogą podawać się także za dostawcę internetu lub elektrownię, urząd, a nawet policję. W każdym przypadku należy być ostrożnym, nie klikać w załączone linki, ale samodzielnie sprawdzić informacje.