Rozpoczynamy sezon na jeziorach powiatu iławskiego
Rozpoczynamy sezon wypoczynku nad wodą. Przed nami również majówka. Wielu z nas z pewnością skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą bądź w jej okolicy tym bardziej, że na terenie powiatu iławskiego znajduje się aż 87 jezior. Nie pozwólmy na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają policjanci, jednak pamiętajmy, że to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo.
Policyjni wodniacy są już gotowi do kolejnego sezonu wodnego. Będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie będą patrolować nasze jeziora na oznakowanych łodziach motorowych oraz radiowozach wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratownictwa wodnego - rzutki ratunkowe, pasy ratownicze, boje ratownicze, liny asekuracyjne, kamizelki ratownicze oraz kamizelki asekuracyjne z rzutką ratowniczą.
Do służby w patrolach wodnych skierowani zostali policjanci przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie, która się topiła. Dodatkowo policyjni wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych.
Policjanci mają do dyspozycji łódź motorową dzięki której szybciej będą mogli dotrzeć w miejsce zagrożone czy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Motorówka RIB Sportis S-6500/5 bo o niej mowa to jedna z najnowocześniejszych policyjnych łodzi na Warmii i Mazurach. Służy do patrolowania akwenów, prowadzenia akcji ratunkowych - zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych bo jej kadłub w kształcie V i wytrzymała konstrukcja zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność w eksploatacji. To właśnie ona doskonale nadaje się do zadań specjalnych na potrzeby wojska , policji, straży, itp. Bo łódź SPORTIS S-6500 posiada benzynowym silnik o mocy 200KM, pozwalający osiągnąć prędkość przekraczającą 80 km/h i przy jej pomocy funkcjonariusze będą jeszcze lepiej dbać o porządek i bezpieczeństwo na jeziorze Jeziorak. Policjanci będą również egzekwować przestrzegania przepisów z Ustawy o ochronie środowiska i Prawa Wodnego i sprawdzać wyposażenie łodzi, kajaków oraz stan trzeźwości.
Należy jednak pamiętać o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym. Czyli takim, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być niebezpieczne zabrudzona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie popisujmy się przed znajomymi! Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Nie wskakujmy do wody z pomostów po zmroku. W takich warunkach znacznie wzrasta ryzyko, że nikt nie zauważy, że potrzebujemy pomocy i nikt nie będzie w stanie wskazać miejsca, w którym się zanurzyliśmy.