Aktualności

Kierowali samochodami na "podwójnym" gazie. Odpowiedzą przed sądem za swoje postępowanie

15 kwietnia – to właśnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o zrezygnowanie w tym dniu ze spożywana alkoholu, a iławscy policjanci o niewsiadanie za kierownicę na „podwójnym gazie”. Tylko podczas minionej doby policjanci zatrzymali kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących.

W poniedziałek (14.04.2025 r.) kilka minut przed godzina 10:00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. Policjanci jak podczas każdej kontroli wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 22 – latek kierował samochodem, mając promil alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy młodemu mieszkańcowi Iławy.

Tymczasem kilka minut przed północą policjanci z Komisariatu Policji w Suszu zauważyli marcedesa, który jechał bez świateł. Funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierującego do kontroli. Kiedy kierowca zorientował się, że jedzie za nim radiowóz, natychmiast przyspieszył, skręcił na parking i dynamicznie zaparkował pojazd, po czym z auta wyszli dwaj mężczyźni i oddalili się w kierunku pobliskiego parku. Funkcjonariusze zatrzymali 32 – latka i jego młodszego znajomego. Podczas rozmowy, żaden z nich nie przyznał się do kierowania mercedesem. Policjanci od mężczyzn wyczuli alkohol. Okazało się, że obaj mają po 1,4 promila alkoholu w organizmie. 32 – latek i jego znajomy zostali zatrzymani. A teraz policjanci będą ustalać, kto kierował mercedesem.  

Przypominamy!

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków  jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 3 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości, świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

 

Powrót na górę strony