Aktualności

Zgłosili na KMZB złe parkowanie. Sprawcy zostaną ukarani

Miej wpływ na swoje bezpieczeństwo. Reaguj i korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tak jak mieszkańcy jednej z iławskich ulic, którzy poinformowali o tym, że w ich okolicy często dochodzi do nieprawidłowego parkowania. Bo Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie komunikacji pomiędzy społeczeństwem, a Policją. Aplikacja jest łatwa w obsłudze i skuteczna w przekazywaniu informacji o miejscach, gdzie łamane jest prawo.

Każdy obywatel, który w swoim najbliższym otoczeniu dostrzega niepokojące zjawisko, wymagające interwencji może zamieścić na mapie jego dokładną lokalizację i opis. Każde zgłoszenie można przyporządkować do wybranej kategorii, którą można wybrać z wielu propozycji. Może być to np. „nieprawidłowe parkowanie”, „grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją”, "przekraczanie dozwolonej prędkości". Dzięki kategoryzacji łatwiej jest policji zaplanować interwencję w konkretnym miejscu. I tak stało się w przypadku jednej z iławskich ulic. Mieszkańcy za pomocą aplikacji zgłosili nieprawidłowe parkowanie. Policjanci pojechali zweryfikować zgłoszenie i w trakcie czynności ujawnili siedem nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Okazało się, że kierujący naruszyli zakaz postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone. Funkcjonariusze ustalili właścicieli wszystkich pojazdów. W związku z powyższym policjanci sporządzili dokumentację oraz wykonali zdjęcia pojazdów. Kierujący w najbliższym czasie będą musieli stawić się do Komendy Powiatowej Policji w Iławie. 

Policjanci na terenie powiatu iławskiego w  2024 r. zarejestrowali 1425 (2024 r. - 1404) zgłoszenia dotycząca miejsc zagrożonych na KMZB, a w tym 534 informacji przekazanych przez internautów zostało potwierdzonych. Były to m.in. przekroczenia prędkości  (483), nieprawidłowe parkowanie (384), spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (156) czy wandalizm (35).

Bez wątpienia wspólne działania mi.n. dzięki  Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB)  przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa zarówno na terenie miasta, jak i powiatu iławskiego, dlatego zachęcamy do dalszego korzystania z tej formy komunikacji z Policją.

Zobaczcie, jak „krok po kroku” możemy nanieść zgłoszenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa:

  • otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,
  • akceptujemy regulamin,
  • chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje,
  • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie, datę zdarzenia, oraz ewentualne zdjęcie zaistniałego zagrożenia,
  • w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ".

Przypominamy !!!

Używając KMZB zgłaszać możemy:

- niebezpieczne miejsca na terenach wodnych, np. dzikie kąpieliska,
- niebezpieczne miejsca na wodach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osób wypoczywających na jednostkach pływających, np. występowanie głębin, silnych wirów, podwodnych przeszkód,
- miejsca grupowania się osób (zwłaszcza niepełnoletnich), oraz tych, które spożywają alkohol tam, gdzie jest to niedozwolone, oraz w pobliżu wody, co stanowi wysokie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa,
- dzikie wysypiska śmieci w lesie lub miejsca nielegalnego składowania śmieci,
- miejsca, gdzie często dochodzi do niszczenia terenów leśnych poprzez np. poruszanie się quadami.

Pamiętajmy!

Zgłoszenia za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

  • KMZB Iława
  • KMZB mapa ogólnopolska
  • KMZB powiat iławski
Powrót na górę strony