Oszukiwali podczas "darmowych" pokazów. Prokurator zastosował policyjny dozór
Policyjny dozór – o zastosowaniu takiego środka, zadecydował prokurator, by przeprowadzić dalsze postępowanie wobec czterech mężczyzn. Organizowali oni „darmowe” pokazy, podczas których wyłudzali pieniądze od konsumentów, albo wprowadzali ich w błąd co do faktycznej wartości oferowanych produktów.
Policjanci z iławskiego wydziału kryminalnego ustalili, że na terenie miasta doszło do oszustwa. W trakcie czynności okazało się, że w jednym z iławskich lokali gastronomicznych były organizowane „darmowe” pokazy. Sprawcy zapraszali ludzi do udziału w wydarzeniu, gdzie prezentowane były różne produkty zazwyczaj związane z medycyną. Podczas pokazu organizowali losowanie, podczas którego można było wygrać znaczną sumę pieniędzy. Każda osoba, która wzięła udział w losowaniu, a następnie wygrała nagrodę, była zobowiązana do wpłaty tzw. kaucji, na poczet przyszłej nagrody podpisując dokumenty. Pokrzywdzeni łącznie wpłacili ponad 50 000 zł. Policjanci z iławskiego wydziału kryminalnego ustalili, że związek z tym procederem ma czterech mężczyzn. Funkcjonariusze ustalili ich miejsce przebywania i zatrzymali sprawców. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów mężczyznom w wieku 36- 50 lat. Natomiast Prokurator Prokuratury Rejonowej w Iławie zdecydował o zastosowaniu wobec nich policyjnego dozoru. Oszuści muszą stawiać się w jednostce policji, nakazano im informowanie o terminie wyjazdu oraz powrotu, a także zostaną zatrzymane im paszporty i mają zakaz opuszczania kraju.
Kodeks karny za oszustwo przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy!
Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe, zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.