Aktualności

Znęcał się nad partnerką. Dzielnicowi kazali wyprowadzić mu się z domu

Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wdrożyli wobec mężczyzny, który od dłuższego czasu znęcał się nad partnerką, procedurę nakaz zakaz. Osoba doznająca przemocy powiedziała dość, a policjanci wykorzystali przewidziane w ustawie procedury.

W czwartek (27.03.2025 r.) iławscy policjanci zostali poinformowani o znęcaniu. Zgłaszająca oświadczyła, że jej partner od dłuższego czasu  zachowuje się wobec niej agresywnie. Dodała, że mężczyzna, znajdując się pod działaniem alkoholu, wyzywa ją, szarpie za ręce, ubliża, a także ogranicza kontakty oraz zastrasza. Kobieta w obawie o swoje życie i zdrowie poprosiła o pomoc policjantów. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, przesłuchali świadków, a także wdrożyli procedurę Niebieskiej karty. Policjanci zatrzymali 48 – latka. W związku z przekazanymi informacjami i zebranym materiałem o długotrwałym psychicznym jak i fizycznym znęcaniu się, mężczyzny nad kobietą, dzielnicowi wdrożyli procedurę, w której nakazali mieszkańcowi Iławy natychmiastowe opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu. 48 - latek ma również zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania partnerki oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną.

Przypominamy!

Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
·    podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
·    w związku z uzyskaniem informacji o stosowaniu przemocy domowej (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę doznającą przemocy domowej, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).

W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za nie stosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

 

Powrót na górę strony