"Bezpieczny przejazd" wspólnie z policjantami
Iławscy policjanci cyklicznie prowadzą działania ukierunkowane na wybranych uczestników lub miejsca. Tym razem funkcjonariusze skupili swój wzrok na przejazdach kolejowych. Działania „Bezpieczny przejazd kolejowy” miały na celu podniesienie świadomości uczestników ruchu drogowego na temat zagrożeń związanych z nieprawidłowymi zachowaniami kierujących w obrębie przejazdów.
-
Dron nad przejazdem -
Dron -
Policjanci przed przejazdem -
Policjant przed przejazdem kolejowym -
Radiowóz na jednej z iławskich ulic -
Widok z drona
W środę (12.03.2025 r.) na terenie powiatu iławskiego policjanci z ruchu drogowego przy wsparciu funkcjonariuszy ze Straży Ochrony Kolei i Państwowej Straży Rybackiej obsługujących drona, przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w okolicach przejazdów kolejowych.
Kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd" to sposób, by powiedzieć „STOP” brawurze i łamaniu przepisów na przejazdach i przejściach kolejowych. Bo wszyscy wiemy, że prowadzi ona do najtragiczniejszych w skutkach wypadków. Pośpiech, ignorancja i brak rozsądku to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą, chroniącą kierowców przed nieszczęściem, jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie oraz inne osoby. Poprzez szeroko zakrojone działania policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przy wsparciu funkcjonariuszy z Państwowej Straży Rybackiej obsługujących drona, przeprowadzili działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa właśnie w okolicach przejazdów kolejowych.
Podczas działań z użyciem drona funkcjonariusze skontrolowali 60 osób, w tym ujawnili 33 wykroczenia. Policjanci 18 osób ukarali mandatami, a 15 pouczyli. W tym 7 osób zostało ukaranych za wjazd na przejazd jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone oraz wejście lub wjazd na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych podlega karze aresztu, ograniczenia wolności.
Warto dodać, że nowoczesne urządzenia wspomagające pracę policjantów, zapewniają skuteczną walkę z niezdyscyplinowanymi uczestnikami ruchu drogowego. Takim narzędziem jest m.in. dron, za pomocą którego funkcjonariusze obserwują zachowania kierowców i pieszych z podniebnej przestrzeni. Bezzałogowy statek powietrzny pozwala na rejestrowanie zachowań na drodze z dużej odległości z bardzo dużą dokładnością i przejrzystością. Funkcjonariusze, którzy obsługują drona, gdy ujawnią wykroczenie z powietrza, przekazują informacje najbliższemu patrolowi ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec uczestnika ruchu drogowego łamiącego przepisy. Jest to bardzo skuteczna walka z nieodpowiedzialnymi pieszymi czy kierującymi.
Warto przypomnieć, że takie zachowania jak:
· naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
· zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
· wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
· wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
· omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
· niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych
· wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie
stanowią wykroczenie, ale także mogą mieć tragiczne skutki.
PAMIĘTAJMY!
Droga hamowania pociągu to kilkaset metrów, a jego szerokość nie jest równa szerokości torów. Zbliżając się do przejazdu, zachowajmy więc zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone. Zatrzymajmy się i żyjmy!