Sąd przedłużył policyjny nakaz i zakaz dla sprawcy przemocy domowej aż do czasu zakończenia postępowania
Dzielnicowi wydali nakaz natychmiastowego opuszczenia oraz zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia wobec mieszkańca gminy Susz, który stosował przemoc domową. Funkcjonariusze wykorzystali instrumenty prawne pozwalające na szybkie izolowanie osoby doznającej przemocy domowej od agresora, w sytuacji gdy stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników. Natomiast sąd w piątek przedłużył obowiązujący zakaz/nakaz.
Na początku marca 2025 r. policjanci zostali wezwani na interwencję domową do jednej z miejscowości w gminie Susz. Na miejscu funkcjonariusze ustalili, że zachodzi uzasadnione podejrzenie stosowania przemocy ze strony 44-latka wobec rodziców. Mężczyzna pod wpływem alkoholu był agresywny, ubliżał swojej żonie, a także szarpał ją, popychał i groził. Mieszkaniec powiatu iławskiego został zatrzymany. Po szczegółowym rozpoznaniu sytuacji rodziny, mundurowi podjęli decyzję o zastosowaniu wobec 44-latka nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania oraz zakazu zbliżania się do niego i jego bezpośredniego otoczenia przez najbliższe 14 dni. Po upływie tego czasu Sąd Rejonowy w Iławie na wniosek osoby doznającej przemocy domowej przedłużył wydany przez policję nakaz i zakaz dla mieszkańca powiatu iławskiego sprawcy przemocy domowej do czasu zakończenia postępowania.
Przypominamy!
Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 30 listopada 2020 roku, policjanci mają możliwość wydać wobec osoby stosującej przemoc domową nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Te nakazy lub zakazy mogą być wydane łącznie i obowiązują od momentu ich wydania.
Policjant ma prawo wydać nakaz lub zakaz:
· podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu;
· w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy domowej (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w domową, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej, w związku z wykonywaniem ustawowych obowiązków).
W okresie obowiązywania nakazu lub zakazu policjanci są zobligowani do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia, czy są one respektowane. Za niestosowanie się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.