Opiekowali się swoimi dziećmi będąc pod wpływem alkoholu. Odpowiedzą przed sądem
Skrajną nieodpowiedzialnością wykazało się dwoje mieszkańców powiatu iławskiego, którzy będąc pod działaniem alkoholu „opiekowali się” swoimi dziećmi. A wszystko wyszło na jaw po zgłoszeniu przez świadków. Kobieta jak i mężczyzna ze swojego zachowania będą tłumaczyć się przed sądem, gdyż ze zdarzeń sporządzona została dokumentacja, którą przesłano do sądu rodzinnego.
W niedzielę (19.01.2025 r.) po godzinie 19.00 policjanci otrzymali zgłoszenie o prawdopodobnie nietrzeźwej mamie, która ma mieć pod opieką trójkę małych dzieci. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce, gdzie zastali 34-latkę i troje jej dzieci w wieku półtora roku, 12 i 13 lat. Badanie stanu trzeźwości potwierdziło zgłoszenie. Okazało się, że mieszkanka Lubawy „opiekowała się” małoletnimi mając ponad 2,8 promila alkoholu. Dzieci zostały oddane pod opiekę trzeźwej cioci. Materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki zostaną przekazane do Sądu Rejonowego w Iławie Wydział Rodzinney i Nieletnich.
Przed północą policjanci zostali poinformowani o awanturze domowej. Funkcjonariusze na miejscu ustalili, że między małżonkami doszło do awantury. W pewnym momencie kobieta wyszła z domu i poszła w nieznanym kierunku a w domu został 30-latek, który miał pod opieką dwuletniego synka. Okazało się, że mężczyzna również „opiekował się” swoim dzieckiem będąc pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało ponad 0,7 promila alkoholu w organizmie. Chłopiec został przekazany pod opiekę trzeźwej babci. Natomiast przed blokiem policjanci spotkali kobietę, która oświadczyła, że przenocuje u siostry, żeby nie doszło ponownie do konfliktu.
Jeżeli okaże się, że swoim zachowaniem nietrzeźwi rodzice narazili małoletnich na bezpośrednie zagrożenie utraty życia lub zdrowia, może im grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci.
W przypadku podejrzenia, że dziecko doznaje przemocy lub jest zaniedbywana, wystarczy powiadomić służby powołane do interweniowania w takich przypadkach. Należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone może być życie lub zdrowie, należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.