Miał nieodśnieżony samochód i nie zapiął pasów, okazało się jeszcze, że miał aktywny zakaz i alkohol w organizmie. Odpowie przed sądem
Policjanci zatrzymują do kontroli drogowej kierowców, którzy m.in. przekraczają dozwoloną prędkość, wyprzedzają na zakazie, rozmawiają w trakcie jazdy przez telefon czy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa bądź nieodśnieżony samochód. Podczas takich interwencji często okazuje się, że za kierownicą siedzi osoba, której nie powinno tam być. Bo jest nietrzeźwa, nie ma w ogóle uprawnień lub ma je cofnięte albo ciąży na niej wyrok sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Przekonał się o tym osobiście mieszkaniec gminy Iława, który miał sądowy zakaz i był nietrzeźwy kiedy kierował.
Ostatnia taka sytuacja miała miejsce we wtorek (14.01.2025 r.) po godzinie 11:00, kiedy to funkcjonariusze Oddziałów Prewencji Policji KWP Olsztyn, którzy oddelegowani zostali do służby w Iławie, zauważyli kierującego audi, który miał zaśnieżony samochód i nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze zatrzymali auto do kontroli drogowej. Policjanci wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 33-latek miał na sumieniu więcej przewinień. Jak ustalili policjanci, mężczyzna kierował samochodem, mając ponad 0,6 promila alkoholu i aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Mieszkaniec Iławy został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi. 33-latek za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem. Natomiast za kierowanie samochodem mając aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz ponad 0,6 promila alkoholu w organizmie już dziś odpowie przed sądem. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Iławie złożyli wniosek do Sądu Rejonowego w Iławie o zastosowanie wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.
Przypominamy !
Zgodnie z art. 244 k.k. kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem. Za samo złamanie prawomocnego zakazu sądowego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Dodatkowo w myśl tych przepisów trzeba się liczyć z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.