Aktualności

Znęcali się nad swoimi najbliższymi. Musieli wyprowadzić się z domu

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej wszcząć procedurę „Niebieskiej Karty”. Funkcjonariusze mają również możliwość wydania wobec sprawcy przemocy w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego z pokrzywdzonymi mieszkania. Między innymi taki środki zastosowano wobec dwóch mieszkańców powiatu iławskiego.

W sobotę (11.01.2025 r.) iławscy policjanci zostali powiadomieni, że w jednym z mieszkań w Zalewie doszło do przemocy domowej. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że jej partner wyzywał ją, szarpał a także demolował kuchnię. Kobieta w obawie o swoje życie i zdrowie prosiła o pomoc policjantów. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. W trakcie czynności okazało się, że 48-latek znajdując się pod dzianiem alkoholu od dłuższego czasu znęca się nad pokrzywdzoną. Mieszkaniec Zalewa wyzywał ją, szarpał za ubranie, a także niszczył sprzęty domowe. Funkcjonariusze podjęli decyzję o uruchomieniu w rodzinie procedury „Niebieskiej Karty” i zatrzymaniu sprawcy przemocy domowej. Pokrzywdzona udręczona postępowaniem 48-latka, złożyła zawiadomienie o popełnionym przez niego przestępstwie.  

Także w sobotę iławscy policjanci zatrzymali kolejnego agresywnego mężczyznę. W trakcie interwencji okazało się, że 33-latek wszczął awanturę ze swoją żoną, wyzywał ją i był agresywny wobec kobiety. Mieszkanka gminy Iława również poprosiła o pomoc policjantów. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. W trakcie czynności ustalili, że do podobnych sytuacji dochodzi od dłuższego czasu a w rodzinie prowadzona jest „Niebieska Karta”. Okazało się, że mężczyzna znęca się nad nią psychicznie.  33-latek został zatrzymany.   

W związku z powyższym funkcjonariusze, aby odseparować mieszkańców powiatu iławskiego od pokrzywdzonych, wydali wobec mężczyzn nakazy natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, zakaz zbliżania się do jego bezpośredniego otoczenia, a także zakaz zbliżania się do pokrzywdzonych.

Przypomnijmy! Od 30 listopada 2020r. obowiązuje nowa procedura szybkiego reagowania wobec sprawców przemocy domowej. Zapewnia ona możliwość szybkiego izolowania osoby dotkniętej przemocą od osoby stosującej przemoc, w sytuacji gdy stwarza ona zagrożenie życia lub zdrowia domowników. Policjanci dysponują nowym narzędziem reagowania na przemoc domową, jakim jest nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakaz zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

W przypadku niestosowania się osoby do wydanego przez Policję zakazu lub nakazu, ustawodawca przewidział sankcje w kodeksie wykroczeń, który przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny i zastosowanie trybu przyspieszonego wobec sprawcy tego wykroczenia.

http://www.niebieskalinia.info/
 

 

Powrót na górę strony