Zadzwonił na numer 112 bo zdenerwował się na byłą partnerkę. Teraz będą tłumaczyć się przed sądem
"Halo Policja – czy mógłbym otrzymać numer na taksówkę, sąsiad zalewa mi mieszkanie, ktoś zajął mi miejsce na parkingu a w ogóle to gdzie jest mój samochód”. Takie i inne zgłoszenia są odbierane na numerze alarmowym 112. Przypominamy, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przekonał się o tym pewien mieszkaniec województwa pomorskiego.
Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się telefony, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, telefony wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne czy też telefon wykonany ze złości na partnera lub znajomych podczas wspólnego biesiadowania. Równie często wykonywane są telefony, dotyczące spraw, którymi zajmują się inne służby m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania.
Bezpodstawnych zgłoszeń dyżurny otrzymuje coraz więcej. Funkcjonariusze przypominają, że w przypadku bezpodstawnego wezwania Policji, należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
Chociażby w miniony wtorek (07.01.2025 r.) do Centrum Powiadamiania Ratunkowego zadzwonił mężczyzna, powiedział, że w Zalewie kobieta opiekuje się 6 swoich dzieci, znajdując się pod działaniem alkoholu. Funkcjonariusze pojechali do jej miejsca zamieszkania. Policjanci zastali mieszkankę Zalewa w domu z dziećmi. Jak się okazało, kobieta była trzeźwa, a dzieci zadbane. Funkcjonariusze ustalili, że nie było to pierwsze bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych przez mężczyznę. Dlatego mieszkaniec województwa pomorskiego w najbliższym czasie za swoje zachowanie odpowie przed sadem.
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się, czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
Policjanci przypominają, że osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję, popełniają wykroczenie z art. 66 Kodeksu Wykroczeń:
Art. 66 § 1 KW: „Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych”.