Jazda na rowerze będzie ich słono kosztować. Bo zapomnieli, że kierowania nie łączymy z alkoholem
Jak obserwujemy, sezon rowerowy trwa już cały rok. Jednak należy pamiętać, że tak jak kierując samochodem czy pływając łódką, na rowerze również należ być trzeźwym. Zapomniało, o tym wczoraj dwóch mieszkańców powiatu, którzy kierowali swoimi jednośladami.
We wtorek (17.12.2024 r.) kilka minut przed godziną 7:00 iławscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli rowerzystę. Funkcjonariusze wylegitymowali mężczyznę, sprawdzili w systemach oraz jak zawsze podczas kontroli sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że 44 – latek, kierował jednośladem, mając 0,7 promila alkoholu w organizmie.
Natomiast po godzinie 16:00 w gminie Susz policjanci zatrzymali do kontroli kolejnego cyklistę. Mężczyzna został również wylegitymowany, sprawdzony w policyjnych systemach. Funkcjonariusze również sprawdzili jego stan trzeźwości. Okazało się, że również 34 – latek kierował rowerem, znajdując się pod działaniem alkoholu. Badanie alkomatem wskazało promil alkoholu w organizmie.
Obaj mieszkańcy powiatu iławskiego za popełnione wykroczenia muszą zapłacić mandaty po 2500 zł każdy.
Przypominamy, że zmiany w taryfikatorze, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenia polegające na kierowaniu po użyciu alkoholu (między 0,2 promila a 0,5 promila). Z kolei jeśli kierujący jest w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), zostanie ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.
Nietrzeźwy rowerzysta to duże zagrożenie! Pamiętajmy, pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającym się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych użytkowników dróg.