Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpodstawnie wezwała policję. Odpowie przed sądem

Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezmyślnie i bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób mogą przyczynić się do tego, że pomoc osobie, która jej naprawdę potrzebuje, nie dotrze do niej na czas. Przykładem tak nieodpowiedzialnej postawy, jest zachowanie mieszkanki powiatu iławskiego, która zdenerwował się na brata i wezwała policję.

W czwartek (10.12.2024 r.) po godzinie 22:00 do centrum powiadamiania ratunkowego zadzwoniła kobieta.  Twierdziła, że nie ma jej na miejscu, ale jej 50-letni brat awanturuje się z mamą. Na miejsce pojechali policjanci. W trakcie czynności okazało się, że nie doszło do żadnej kłótni. Dodała, iż mężczyzna jest spokojny i już śpi. Kobieta twierdziła, że to prawdopodobnie jej córka zadzwoniła na numer alarmowy, gdyż wcześniej pokłóciła się bratem i chciała mu zrobić na złość.  

Mieszkanka gminy Zalewo za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych w najbliższym czasie odpowie przed sądem.   

Pamiętajmy !

Na numer alarmowy 112 dzwonimy tylko w uzasadnionych przypadkach. Za bezpodstawne wezwanie służb ratunkowych zgodnie z art. 66 kodeksu wykroczeń sprawca podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni), karze ograniczenia wolności lub karze grzywny do 1.500 złotych.

Takie zachowania odciągają funkcjonariuszy od ważnych zadań. Policjanci zawsze reagują na każde zawiadomienie, więc reagują również na te fałszywe. Funkcjonariusze także informują o zdarzeniu inne instytucje.
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego każdy powinien się zastanowić czy sprawa, z którą dzwoni, wymaga interwencji policji, ponieważ wzywając ją bezpodstawnie, można przyczynić się do nieudzielenia pomocy innej osobie, która naprawdę takiej pomocy potrzebuje, a do której — w wyniku np. głupiego żartu — patrol policji nie dotrze.

Powrót na górę strony