Aktualności

Debata społeczna „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Stop Agresji - Nie Hejtuj - Reaguj” tym razem w Szkole Podstawowej nr 4 w Iławie

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie w Szkole Podstawowej nr 4 w Iławie zorganizowali debatę społeczną pod nazwą „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Stop Agresji - Nie Hejtuj - Reaguj” . Funkcjonariusze poruszyli tematy dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich, cyberprzestępczości w tym hejtu. Do dyskusji zaproszeni zostali rodzice, pedagodzy oraz policjanci.

W czwartek (21.11.2024) o  godz.17:00 na auli Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie odbyła się debata społeczna zorganizowana przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Iławie przy współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 w Iławie. Hasłem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, cyberprzemoc oraz hejt, a także odpowiedzialność karna nieletnich. W dyskusji wzięli udział rodzie uczniów Szkoły Podstawowej nr 4  w Iławie oraz nauczyciele, pedagodzy i policjanci.

Uczestników debaty przywitała Pierwszy Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Iławie mł.insp. Rafał Żubertowski, która przedstawił  również prelegentów. Ekspertami podczas debaty byli przedstawiciele Policji – Kierownik Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji kom. Dominik Siestrzewitowski, dzielnicowy Rewiru Dzielnicowych asp. Tomasz Rybiński oraz oficer prasowy asp. szt. Joanna Kwiatkowska.  

Spotkanie rozpoczął asp. Tomasz Rybiński, który uczestnikom spotkania przybliżył założenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie omówił, jak wygląda strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także, w jaki sposób można zaznaczyć miejsce zagrożone. Dodając, że w 2023 roku na terenie powiatu iławskiego funkcjonariusze zarejestrowali 1404  zgłoszenia dotyczące miejsc zagrożonych na KMZB. Następnie, przedstawił sylwetki wszystkich siedmiu dzielnicowych z miasta i gminy Iława, jednocześnie informując, w jaki sposób można się skontaktować z funkcjonariuszem. Dodał, że jednym ze sposobów jest aplikacją „Moja Komenda”. Pokazał,  jak można z niej korzystać, aby dowiedzieć się, kto jest naszym dzielnicowym i jak się z nim w prosty i łatwy sposób skontaktować korzystając z aplikacji.

Natomiast oficer prasowy asp. szt. Joanna Kwiatkowska omówiła zagadnienia dot. odpowiedzialności karnej nieletnich w tym co to jest demoralizacja, czyn karalny oraz dlaczego już 14-latek za najcięższe przestępstwa odpowiada jako osoba dorosła. Policjantka przedstawiła również rodzaje zagrożeń związanych z cyberprzemocą i sposoby reagowania na nie. Opowiedziała także nauczycielom, pedagogom, jakie obowiązki spoczywają na pracownikach szkół, gdy ujawnią oni przypadki demoralizacji czy czynów zabronionych. Sposoby reagowania podparte zostały przykładami czynów zabronionych, takich jak stalking, wykorzystanie wizerunku, włamania na konta internetowe, znieważenie i zniesławienie. Oficer prasowy przestrzegała również przed oszustwami popełnianymi przy użyciu środków elektronicznych, a także wyjaśniła, co zrobić, by korzystanie z portali aukcyjnych było bezpieczne i o czym należy pamiętać, by nie stać się ofiarą np. wyłudzania danych.

Jak podsumował mł. insp. Rafał Żubertowski - duże zainteresowanie uczestników spotkania w dyskusję, ich pytania i wątpliwości oraz zebrane opinie i komentarze świadczą o potrzebie organizowania tego typu spotkań i będą cennym materiałem informacyjnym przy planowaniu kolejnych działań.

Na zakończenie spotkania każdy z uczestników  wypełnił ankietę, której analiza pozwoli na wypracowanie wniosków przydatnych przy planowaniu kolejnych spotkań i działań prewencyjnych.

Obecni, pozytywnie ocenili dotychczasową współpracę z Policją oraz zaangażowanie iławskich funkcjonariuszy w zapewnienie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta i gminy.

 

Powrót na górę strony