„Dzieciństwo bez przemocy” tym razem spotkanie z uczniami z Zespołu Szkół w Kisielicach
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie a także podległych komisariatów i posterunków brali czynny udział w kampanii społecznej „Dzieciństwo bez Przemocy”, która miała na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składały się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Policjanci powiatu iławskiego również w swoich działaniach promowali hasło kampanii oraz zwracali szczególną uwagę na uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce.
Na terenie całego kraju w tym powiatu iławskiego przeprowadzono kampanię społeczną „Dzieciństwo bez przemocy, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce. Składały się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne. Kampania organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z Warszawy oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Partnerem kampanii jest Rzeczniczka Praw Dziecka - Monika Horna-Cieślak. Wspierają ją również resorty polskiego rządu odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci, a co za tym idzie również Policja w tym funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Dlatego w ramach podejmowanych działań profilaktycznych policjanci przeprowadzili kolejne spotkanie informacyjno-edukacyjne tym razem w Zespole Szkół w Kisielicach poruszając problematykę przemocy rówieśniczej, cyberprzemocy oraz przemocy domowej. Bo wszyscy wiemy, że przemoc wobec dzieci i ich złe traktowanie są bardzo bolesnym i trudnym przeżyciem, które odciska piętno zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Ochrona dzieci przed przemocą to bardzo ważne zadanie dla wszystkich policjantów.
Według „Barometru postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024”, badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ostatnim roku co piąty Polak był świadkiem stosowania kar fizycznych wobec dziecka. Aż 28% z tych osób w żaden sposób na tę przemoc nie zareagowało. Co więcej, jeden na trzech dorosłych obywateli naszego kraju dopuszcza stosowanie przemocy fizycznej wobec dzieci, a co piąty uważa, że kary fizyczne są dobrym narzędziem wychowawczym i są skuteczniejsze od rozmów. Te wyniki pokazują, że wiele jest jeszcze do zrobienia i pomimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie.
Jak widać po tych danych przemoc wobec dzieci to w naszym kraju wciąż poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy – bez przemocy.
Reaguj! Nie bądź obojętny!