Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał zainwestować w ropę i gaz. Stracił ponad 900 zł

Są kreatywni i bezwzględni. Mowa o oszustach posługujących się metodami socjotechniki. Ich sposoby ciągle ewoluują, a ofiarami manipulacji padają zarówno seniorzy, jak i młode osoby. Pomimo powtarzanych jak mantra informacji, że jeżeli ktoś obiecuje Ci szybkie pieniądze, inwestując w ropę czy wygenerowałeś wirtualny zarobek, pomimo że nie wykonywałeś żadnej pracy lub operacji na rynku kryptowalut — uważaj to oszustwo !!!

Oszuści w swoich działaniach używają różnych socjotechnik manipulacji, ofiarą np. wykorzystując presję czasu, przepadku zysku lub inne.  Najczęściej pokrzywdzeni po czasie, sami nie wiedzą, jak doszło do oszustwa, co ich skłoniło do wykonywania określonych działań. Otrzymując taką propozycję, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytania? Jak można coś wygrać, nie grając w żadną z gier lub otrzymać zarobek, za coś, czego się nie robiło. Pamiętaj w realnym świecie, takie rzeczy się nie zdarzają! Powinno nas też zastanowić, dlaczego ja i skąd dana osoba miała nasz numer i dlaczego do nas dzwoni.

Tak jak stało się przypadku jednego z mieszkańców powiatu, który postanowił zainwestować pieniądze. Mężczyźnie w internecie pokazała się strona internetowa, dzięki której miał zyskać, dodatkowe pieniądze inwestując w ropę naftową i gaz. Kiedy kliknął w reklamę pojawił mu się formularz zgłoszeniowy, który wypełnił. Następnie zadzwonił do niego mężczyzna, który opowiedział mu o procesie inwestycyjnym. Dodając, że minimalną kwotą do zainwestowania jest 800 zł. Pokrzywdzony BLIKiem przelał pieniądze i czekał, co będzie się dalej działo. Po kilku dniach ponownie zadzwonił do niego mężczyzna z informacją, aby przelał kolejne pieniądze celem inwestycji. Mieszkaniec powiatu oświadczył, że nie będzie nic na razie przelewał i chciałaby odzyskać swoje pieniądze. Wtedy to oszust wysłała mu link, przy pomocy którego mężczyzna miał odzyskać zainwestowane pieniądze. Pokrzywdzony kliknął w link, a następnie zainstalował wskazane aplikacje. Kiedy z konta zniknęło kolejne 100 zł, mieszkaniec powiatu zorientował się, że został oszukany i o wszystkim poinformował policjantów.

Co robić, by nie paść ofiarą oszusta?

- przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;
- pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego, danych logowania oraz kodów jednorazowych;
- jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania;
- jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Pamiętajmy!

Nie dajmy się skusić pozornie atrakcyjnym ofertom szybkiego zysku. Podejmując decyzje finansowe, zachowajmy zdrowy rozsądek i dużą ostrożność. Przed jej podjęciem dokładnie zweryfikujmy wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować. Zanim w ogóle zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności.

Powrót na górę strony