Międzynarodowy Tydzień i Dzień Mediacji także na terenie powiatu iławskiego
W dniach od 14 do 18 października 2024 r. przypada Ogólnopolski Tydzień Mediacji promowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Najważniejszym dniem jest 17 października, którego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Do akcji włączają się też policjanci z powiatu iławskiego. Zachęcamy do skorzystania z telefonicznych porad związanych z mediacjami w sprawach karnych na etapie postępowania przygotowawczego.
Międzynarodowy Dzień Mediacji i Tydzień Mediacji ma na celu promowanie mediacji jako alternatywnej formy rozwiązywania sporów. Zachęcamy wszystkich do poznania możliwości jakie niesie ze sobą mediacja w postępowaniach karnych i cywilnych. Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia. Mediacja trwa krócej niż postępowanie sądowe, redukując koszty oraz stres związany ze stawiennictwem w sądzie.
Od 14 do 18 października 2024 r. we wszystkich komendach Policji w tym również Komendzie Powiatowej Policji w Iławie uruchomione zostaną numery telefonów, przy których dyżurować będą policyjni eksperci w tematyce mediacji prowadzonych w sprawach karnych.
Mediacja to dobrowolny i poufny sposób rozwiązywania sporów, powstałych w wyniku przestępstwa, w drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i podejrzanego/oskarżonego, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora. Mediacja może dotyczyć wszystkich przestępstw.
Najważniejsze korzyści wynikające z prowadzenia mediacji na etapie postępowania w sprawie karnej:
- możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez strony warunkach,
- okazja do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec stron postępowania,
- szansa na szybsze uzyskanie odszkodowania (lub naprawienie szkody), zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin
- szansa na szybsze zakończenie postępowania karnego,
- szansa dla podejrzanego/oskarżonego na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.
Sprawa może zostać skierowana do mediacji z inicjatywy pokrzywdzonego lub podejrzanego, albo na wniosek prokuratora lub innego organu prowadzącego to postępowanie. Rozpoczęcie mediacji możliwe jest jedynie za zgodą obu stron postępowania.
Strony postępowania mogą zrezygnować z udziału w mediacji na każdym etapie postępowania mediacyjnego.
Sama mediacja jest prowadzona w sposób bezstronny i poufny. Pisemne sprawozdanie sporządzone
przez mediatora z wyników postępowania mediacyjnego nie zawiera żadnych ocen ani stanowisk stron.
Koszty postępowania mediacyjnego w sprawach karnych ponosi Skarb Państwa.
Zachęcamy do zapoznania się i w razie potrzeby skorzystania z możliwości kontaktu z policjantami.
Informacje o mediacjach można również uzyskać w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie. W ramach Tygodnia Mediacji niezbędnych informacji na ten temat udzielą, każdej zainteresowanej osobie, dyżurujący policjanci pionu kryminalnego. Wystarczy przyjść do iławskiej jednostki lub zadzwonić do oficera dyżurnego KPP w Iławie, tel. 47 73 26 200.