Aktualności

Kolejne kontrole i zatrzymany nieodpowiedzialny kierujący

Kontrole drogowe to codzienny obowiązek każdego policjanta patrolującego powiat iławski. Dzięki takim działaniom funkcjonariusze są w stanie czuwać nad bezpieczeństwem. Dotyczy to zarówno podróżujących jak i pojazdów, którymi poruszają się po naszym terenie. Podczas takiej właśnie kontroli funkcjonariusze zatrzymali kierującego vw. Mężczyzna miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Podczas minionej doby policjanci ruchu drogowego skontrolowali 36 kierujących, a  15 ukarali mandatami karnymi. Funkcjonariusze pracowali na miejscu 1 wypadku i 3 kolizji. Policjanci zatrzymali również dwóch nietrzeźwych kierujących.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Suszu  podczas patrolu na terenie miasta i gminy Susz zauważyli kierującego vw, który nie miał podświetlonej tablicy rejestracyjnej. Policjanci zatrzymali go do kontroli. Funkcjonariusze wylegitymowali kierującego, sprawdzili w policyjnych systemach, po czym skontrolowali jego stan trzeźwości. W trakcie czynności okazało się, że 26 – latek nie miał uprawnień do kierowania samochodem. Jak ustalili policjanci mieszkaniec Susza kierował vw mając dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, za co odpowie przed sądem. Dodatkowo auto nie miało aktualnych badań technicznych, za co 26 - latek został ukarany mandatem.

Tymczasem w gminie Iława pies wbiegł wprost pod nadjeżdżający motocykl,  w wyniku czego doszło do wywrócenia pojazdu. 46 – letni kierujący z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala.


Pamiętajmy !

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. Należy pamiętać, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada bowiem na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń:
„Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”
W przypadku odpowiedzialności za to wykroczenie nie ma znaczenia czy właściciel psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej, czy nieumyślnej. Zwykła ostrożność obejmuje bowiem przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Konkretne środki ostrożności mogą wynikać z ustawy jak i prawa miejscowego.
Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody dziecku czy osoby dorosłej. Często zdarzają się również uszkodzenia rzeczy przez zwierzę. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – właściciela może spotkać mniej lub bardziej surowa odpowiedzialność karna. Za niedopilnowanie psa, wskutek którego inna osoba została pogryziona lub jej ciało zostało uszkodzone. Zgodnie z art. 156 § 1 za ciężki uszczerbek na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli jednak działanie było nieumyślne, wówczas kodeks przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, natomiast jeżeli wskutek pogryzienia nastąpi śmierć człowieka, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat (art. 156 §2 i §3).
Dodatkowo sąd może również orzec nawiązkę na rzecz osoby poszkodowanej.
Kolejną ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowaną przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestie regulują przepisy kodeksu wykroczeń a w szczególności art. 166:
„Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany”
Obowiązkowe szczepienia ochronne
Każdy właściciel czworonoga powinien pamiętać o obowiązkowych szczepieniach ochronnych. Prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Szczepienie czworonoga powinno nastąpić najdalej 30 dni po ukończeniu przez psa 3 miesiąca życia i powtarzane być każdego roku. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.
Policjanci apelują do właścicieli czworonogów o odpowiedzialne postępowanie ze zwierzętami i odpowiednia opiekę nad nimi. W szczególności zwracanie uwagi na właściwe zabezpieczenie kojców, ogrodzeń oraz aktualne szczepienia ochronne. Będą to sprawdzali dzielnicowi w ramach obchodu swojego rejonu.
Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do tragedii!

Powrót na górę strony