Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgłosili na KMZB złe parkowanie. Sprawcy zostaną ukarani

Miej wpływ na swoje bezpieczeństwo. Reaguj i korzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tak jak mieszkańcy jednej z iławskich ulic, którzy poinformowali o tym, że w okolicy ich domów często dochodzi do nieprawidłowego parkowania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) to narzędzie informatyczne, za pomocą którego mieszkańcy naszego kraju mają realny wpływ na poziom bezpieczeństwa w swoim miejscu zamieszkania. Za pomocą aplikacji każdy, kto posiada dostęp do Internetu, może dokonywać anonimowych zgłoszeń, obserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu niepokojących go rzeczy. I tak stało się w przypadku jednej z iławskich ulic. Mieszkańcy oprócz zgłoszenia telefonicznego również za pomocą aplikacji zgłosili nieprawidłowe parkowanie w oznakowanej strefie zamieszkania. W środę  (17.04.2024 r.) policjanci pojechali zweryfikować zgłoszenie. W trakcie czynności ujawnili jedenaście nieprawidłowo zaparkowane samochody. Na miejscu podczas wykonywania czynności funkcjonariusze ustalili właścicieli wszystkich pojazdów. W związku z powyższym policjanci sporządzili dokumentację oraz wykonali zdjęcia pojazdów. Wszyscy właściciele aut dostaną wezwania do stawiennictwa w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie. 
Policjanci na terenie powiatu iławskiego od  stycznia  2024 r. do chwili obecnej zarejestrowano 810 (2023 r. - 1404) zgłoszenia dotycząca miejsc zagrożonych na KMZB, a w tym 359 informacji przekazanych przez internautów zostało potwierdzonych. Były to m.in. przekroczenia prędkości, nieprawidłowe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy wandalizm.

Zobaczcie, jak „krok po kroku” możemy nanieść zgłoszenie na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa:

  • otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,
  • akceptujemy regulamin,
  • chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje,
  • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie, datę zdarzenia, oraz ewentualne zdjęcie zaistniałego zagrożenia,
  • w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ".

Przypominamy !!!

Używając KMZB zgłaszać możemy:

- niebezpieczne miejsca na terenach wodnych, np. dzikie kąpieliska,
- niebezpieczne miejsca na wodach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osób wypoczywających na jednostkach pływających, np. występowanie głębin, silnych wirów, podwodnych przeszkód,
- miejsca grupowania się osób (zwłaszcza niepełnoletnich), oraz tych, które spożywają alkohol tam, gdzie jest to niedozwolone, oraz w pobliżu wody, co stanowi wysokie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa,
- dzikie wysypiska śmieci w lesie lub miejsca nielegalnego składowania śmieci,
- miejsca, gdzie często dochodzi do niszczenia terenów leśnych poprzez np. poruszanie się quadami.

Jak się dowiedzieć czy nasze zgłoszenie zostało już zweryfikowane i z jakim skutkiem?

Rozpoznamy to po kolorze, które przyjmie nasze zgłoszenie. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Gdy zlecone zostanie do weryfikacji, wówczas zmieni kolor na żółty. Po weryfikacji może przyjąć kolor szary, co oznacza, że zgłoszenie nie potwierdziło się, bądź kolor czerwony, co oznacza, że informacja została potwierdzona, a policjanci podejmą czynności, by wyeliminować występowanie zagrożenia w danym miejscu. Informacje co oznaczają poszczególne kolory, znajdziemy również w górnej części mapy w legendzie.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Powrót na górę strony