Wspólne rozmowy o bezpieczeństwie podczas wypoczynku
„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” – to hasło, pod którym odbywają się spotkania uczestników obozów, kolonii czy półkolonii z policjantami oraz pracownikami Sanepidu. Bo wszyscy wiemy, że wakacje to czas wypoczynku i wyjazdów jednak zawsze należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, o których przypomnieli funkcjonariusze oraz pracownicy Sanepidu. Młodzi uczestnicy spotkań mogli również dowiedzieć się, jak wygląda ich codzienna praca oraz czy kleszcze rozpoznają kolory, oraz jak ważne są kremy ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
Spotkania połączone ze wspólną zabawą to zawsze okazja do przypomnienia kilku podstawowych zasad, do których należy się stosować, będąc na półkoloniach, odpoczywając u babci czy wyjeżdżając na wycieczkę. Policjanci z iławskiej komendy — asp. szt. Joanna Kwiatkowska, mł. asp. Daniel Rożenko, mł. asp. Tomasz Rybiński wspólnie z pracownikami Sanepidu spotkali się z uczestnikami obozów harcerskich znajdujących się na terenie gminy Iława.
Funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą, dodając, że kąpiemy się tylko w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych oraz zawsze stosujemy się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników. Poinformowali, że nie zakłócamy wypoczynku i kąpieli innych osób, a przede wszystkim: nie krzyczymy, nie popychamy się, nie zaśmiecamy terenu i nie wchodzimy do wody, gdy przed chwilą zjedliśmy posiłek. Przypomnieli, że nie wskakujemy do wody, gdy jesteśmy rozgrzani grą w piłkę lub dłuższym opalaniem. Pracownicy Sanepidu dodali, że należy korzystać z okryć głowy i okularów przeciwsłonecznych przy dłuższym przebywaniu na słońcu. Policjanci przypomniała również, że nie wolno przebywać w wodzie kiedy zakazuje ratownik oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.
Wspólnie z dziećmi omówili zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz w jej okolicy korzystając z plansz edukacyjnych „Bezpieczne Dziecko”, które uatrakcyjniły spotkanie jak i pomogły w usystematyzowaniu uzyskanych przez dzieci informacji. Dodali, że w domu czy na placu zabaw należy również dbać o bezpieczeństwo, uświadamiając jednocześnie, kto to jest osoba obca i co należy zrobić kiedy ktoś taki będzie ich zaczepiać na podwórku. Pracownik Sanepidu opowiedział o kleszczach i chorobach, które przenoszą oraz przypomniał, jak ważne jest, stosowanie kremów ochronnych.
Przebiegające w miłej atmosferze spotkania zostały uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań. Wizyta gości zakończyła się wspólnymi fotografiami i planami na kolejne spotkania.