Festyn Akademii IKS Jeziorak Iława wspólnie z policjantami
W minioną sobotę na stadionie miejskim odbył się festyn rodzinny. Imprezę przygotowała Akademia IKS Jeziorak Iława wspólnie z Radą Rodziców przy współpracy z policjantami, strażakami, pracownikami iławskiego Sanepidu, wolontariuszami z iławskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża czy zawodnikami Iławskich Smoków Jezioraka. Na uczestników festynu czekało wiele ciekawych atrakcji i niespodzianek związanych z bezpiecznym spędzaniem czasu wolnego, zwłaszcza, że była to pierwsza niedziela wakacji.
Każda okazja jest dobra do tego, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Na festynie rodzinnym zorganizowanym przez Akademię IKS Jeziorak Iława nie mogło zabraknąć też policjantów. W inicjatywę klubu sportowego aktywnie włączyły się wszystkie służby mundurowe oraz przedstawiciele innych służb i instytucji promujących bezpieczeństwo oraz ochronę zdrowia. W niedzielę (23.06.2024 r.) na stadionie miejskim przy ul. Sienkiewicza w Iławie można było spotkać policjantów, strażaków, pracowników Sanepidu czy ratowników medycznych. Słowo „bezpieczeństwo” było tu odmieniane we wszystkich przypadkach.
Policjanci przygotowali namiot profilaktyczny, przy którym odbywały się konkursy i pogadanki na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Na policyjnym stanowisku chętni mogli również przymierzyć kamizelkę kuloodporną bądź zestaw przeciwuderzeniowy składający się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną twarzy. Zestaw ten funkcjonariusze stosują w celu ochrony przed urazami spowodowanymi niebezpiecznymi przedmiotami występującymi podczas działań związanych z zapewnianiem porządku publicznego przez Policję.
Największym powodzeniem cieszył się jednak tor przeszkód przygotowany przez policjantów. Tam uczestnicy festynu mogli sprawdzić czy mając kilkanaście lat mogą starać się o przyjęcie do policji. Wielu z nich po kilka razy poprawiało swój czas mając przy tym świetną zabawę. Takie spotkanie daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i sprawności oraz uzyskania wiedzy jak technicznie pokonywać przeszkody, aby zrobić to sprawie, szybko i zmieścić się w założonym czasie. Każdy po pokonaniu toru otrzymał upominek. Wszyscy stwierdzili zgodnie, że należy być sprawnym fizycznie, aby pokonać ten tor przeszkód a „trening czyni mistrza”.
Po zakończonych zmaganiach policjanci przypominali i omawiali podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a szczególną uwagę zwrócili na niechronionych uczestników ruchu drogowego, jakimi są piesi i rowerzyści. Dlatego każdy kto przebiegł tor przeszkód otrzymywał odblask, aby być bezpieczny podczas spacerów czy jazdy na rowerze.
Zainteresowaniem cieszył się również policyjny samochód. Każdy mógł na własne oczy zobaczyć jak „od środka” wygląda radiowóz, a także poczuć się jak policjanci, używając sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
Z kolei dorosłym uczestnikom festynu policjanci przybliżyli ideę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Omówili jakie są zasady korzystania z aplikacji zachęcając do aktywnego korzystania z "Mapy i podkreślając przy tym, jak ważne jest partnerstwo i wspólnie podejmowane działania na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa.
Funkcjonariusze chętnie odpowiadali również na pytania, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazywali jakimi predyspozycjami powinien cechować się policjant i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód.