Wspólna akcja policjantów, uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wikielcu oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii
Prowadzone akcje i działania mają na celu wpływać na myślenie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jadąc za szybko czy też na „podwójnym gazie” kierowcy ryzykują życie i zdrowie nie tylko swoje, ale także pasażerów, których przewożą, jak również innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tuż przed wakacjami wspólnie z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wikielcu oraz członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii apelowaliśmy i przypominaliśmy o zagrożeniach, a także karach, jakie grożą za kierowanie na tzw. podwójnym gazie.
W czwartek (20.06.2024 r.) już od wczesnych godzin rannych dzielnicowy gminy Iława mł. asp. Sławomir Gross wspólnie z uczniami Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wikielcu oraz Łukaszem Gurowskim członkiem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii prowadzili działania edukacyjne. Funkcjonariusz zatrzymywał kierowców samochodów przejeżdżających tuż przed szkołą, a młodzież rozdawała im pakiety zawierające jednorazowy alkomat, ulotkę edukacyjną, zapach do samochodu jednocześnie informując, jak niebezpieczna jest jazda na tzw. podwójnym gazie.
Takie profilaktyczne działania mają na celu zmniejszenie ilości kierujących po alkoholu. Ilość nietrzeźwych kierujących zatrzymanych na terenie naszego powiatu systematycznie spada (2022 r. – 341, 2023 r. 259, do 31.05.2024 r. - 74). Dzieje się tak dzięki przeprowadzanym przez policję akcjom, ale wzrasta również poziom świadomości społecznej. Mieszkańcy powiatu doskonale wiedzą, jak tragiczne w skutkach może być nieme przyzwolenie na jazdę po pijanemu. Dlatego często zdarza się, że zgłaszają Policji podejrzenie kierowania pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka.
Wczorajsze działania miały uświadomić kierującym, jakie ryzyko niesie ze sobą jazda pod wpływem alkoholu, a wręczenie testera będzie tego symbolem oraz impulsem dla kierowcy do samodzielnej oceny stanu psychofizycznego.