Aktualności

Wspólne działania Policji i SOK-u na obszarze kolejowym

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Iławy, prowadzili działania na obszarze kolejowym w ramach akcji „RAW” (7th RAIL ACTION WEEK), realizowanej przez państwa członkowskie UE-RAIPOL.Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei z Iławy, prowadzili działania na obszarze kolejowym w ramach akcji „RAW” (7th RAIL ACTION WEEK), realizowanej przez państwa członkowskie UE-RAIPOL.

Od wtorku do środy  (9-10.04.2024 r.) funkcjonariusz z Komendy Powiatowej Policji w Iławie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili działania na obszarze kolejowym w ramach akcji „RAW” (7th RAIL ACTION WEEK), realizowanej przez państwa członkowskie UE-RAIPOL. Mają one na celu ograniczenie przestępczości związanej z ruchem kolejowym i na jej obszarze. Głównym założeniem jest poprawa bezpieczeństwa osób podróżujących koleją. Wśród zadań do realizacji było ograniczanie  przechodzenia przez tory kolejowe w miejscach zabronionych, spożywanie alkoholu lub narkotyków przez maszynistę, lub osoby posiadające tzw. wpływ na bezpieczeństwo transportu czy prowadzenie działań zabronionych, lub niezgodnych z prawem, albo zagrażających eksploatacji kolejowej, lub bezpieczeństwa i płynności ruchu na torach oraz infrastrukturze kolejowej. Działania dotyczą również przestrzegania prawa podczas przechodzenia pieszych przez przejazdy kolejowe, rowerzystów lub kierowców pojazdów i maszynistów pociągów, sprawdzania urządzeń zabezpieczających na przejazdach kolejowych oraz kontrolę pociągów z towarami niebezpiecznymi czy kontrolę krytycznych miejsc na infrastrukturze kolejowej.



Funkcjonariusze kontrolowali składy pociągów pasażerskich i towarowych pod kątem ujawniania przestępstw i wykroczeń. Sprawdzali linie trakcji kolejowej oraz działania zapór na przejazdach kolejowych. Realizowali również obserwacje przejazdów pod kątem prawidłowego zachowania kierujących korzystających z przejazdów, na których najczęściej dochodzi do ignorowania przepisów. Funkcjonariusze także sprawdzali skupy złomu, legitymowali osoby oraz ujawniali wykroczenia.

Przypominamy !!!

Skład pociągu potrzebuje kilkaset metrów do wyhamowania i każde nieodpowiedzialne działanie ze strony podróżnych i osób znajdujących się na obszarze kolejowym skutkuje poważnymi konsekwencjami. Pamiętajmy także, iż na każdym przejeździe kolejowym na rogatkach znajduje się numer danego przejazdu, który w sytuacjach zagrożenia życia związanych z niedziałającą rogatką lub obiektem, który znajduje się na torowisku, należy podać zgłaszając zdarzenie służbom pod numer 112.

Powrót na górę strony