Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania prędkość na terenie powiatu iławskiego

Podczas minionego weekendu policjanci prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Nadrzędnym celem działań jest zmniejszenie ryzyka powstawania wypadków poprzez egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości. Niemniej jednak policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Jako najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków zagraża nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pieszym. W przypadku potrąceń pieszych już nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka. Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Funkcjonariusze, w ramach działań, prowadzą pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie.

Szczególną rolę mają policjanci z Zespołów pn. Speed, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim jak m.in. przekraczanie prędkości. W służbie używają najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

Działania mają charakter prewencyjny. Jednak kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. O czym przekonała się w piątek (15.03.2024 r.) kilka minut po godzinie 16:00 32-latek podczas pomiaru prędkości w Biskupiczkach. Kierujący audi w terenie zabudowanym jechał z prędkością 105 km/h. Mężczyzna za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące. 32-latek musi również zapłacić mandat w wysokości 1500 zł a jego konto powiększyło się o 13 pkt. karnych.

Podczas działań policjanci skontrolowali 163 kierujących, jak się okazało 83 z nich, przekroczyło dopuszczalną prędkość.

Natomiast w sobotę  (16.03.2024 r.) kilka minut po godzinie 16:00 po informacji od świadka policjanci zatrzymali rowerzystę. Zgłaszający oświadczył, że drogą krajową nr 16  zygzakiem jedzie prawdopodobnie nietrzeźwy kierujący. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku i zatrzymali 47-latka. W trakcie czynności policjanci potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego. Okazało się, że mężczyzna jechał rowerem, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in.w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to ta dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

 

 

 

Powrót na górę strony