Udekorowali choinkę własnoręcznie zrobionymi ozdobami a w zamian dostali odblaski i dzwoneczki. Teraz będzie ich widać i słychać
Choinka to nieodłączny element nadchodzących świąt. Ubieranie tego świątecznego drzewka cieszy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. A co, gdyby tak w ramach wyjątku przedświątecznego ubrać ją w piękne ręcznie zrobione bombkami a w zmian dostać odblaski i słodkie laski z dzwoneczkami. Przekonały się o tym dzieci, które same po spotkaniu powiedziały - Teraz będzie nas widać i słychać.
W świetlicy Komendy Powiatowej Policji w Iławie stanęła choinka. Nie byłoby w tym nic dziwnego - przecież wielkimi krokami nadchodzą święta - gdyby nie jej nietypowe ozdoby. Na choince zawisły nie sklepowe bombki tylko ozdoby wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie. A w zamian za piękne aniołki, orzeszki i bombki uczniowie otrzymali odblaski podarowany przez Urząd Miasta Iława oraz cukrową laskę z dzwoneczkiem. Jak same dzieci powiedziały - Teraz będzie nas widać i słychać.
Bo każdy pieszy wie, że te małe elementy sprawiają, że jesteśmy bardziej widoczni na drodze. Pieszy ubrany w ciemny strój, poruszający się po zmroku jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 metrów natomiast posiadając element odblaskowy staje się widoczny nawet z odległości 130 metrów! Kierowca zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Po tym jak uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Iławie wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Iławie insp. Waldemarem Pankowskim przyozdobili zielone drzewko w bombki wykonane przez dzieci przyszedł czas na rozmowę o codziennej pracy funkcjonariuszy. Uczniowie dowiedzieli się czym na co dzień zajmuje się oficer dyżurny oraz jego zastępca, do których dzwonimy kiedy potrzebujemy pomocy. Dodała również jakie zadania w codziennej służbie mają funkcjonariusze prewencji czy ruchu drogowego. Informując jednocześnie dlaczego mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego noszą kamizelki odblaskowe oraz białe czapki, białe pasy czy białe rękawiczki.
Asp. szt. Joanna Kwiatkowska wytłumaczyła uczniom czemu dzielnicowy nazywany jest „policjantem pierwszego kontaktu” i czym na co dzień się zajmuje. Dodając, że w jego pracy najważniejszy jest kontakt z obywatelami. Pomocna jest w tym aplikacja mobilna Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, z których możemy skorzystać mając np.: smartphona.
Następnie uczestnicy spotkania dowiedzieli się po co policjantom czworonożni funkcjonariusze oraz jakimi pojazdami poruszają się funkcjonariusze informując jednocześnie czym różni się radiowóz oznakowany od nieoznakowanego oraz po co policjantom motorówka czy rowery.
Opowiedziała również czym na co dzień zajmują się policjanci dochodzeniowo – śledczy oraz po co technikowi kryminalistyki słoik czy folia aluminiowa. Dodali jak zabezpieczyć odciski palców z okna, aby nie musieć całego wysyłać do laboratorium kryminalistycznego.
Podczas rozmowy st. asp. Joanna Kwiatkowska opowiedziała młodzieży, jakie warunki trzeba spełnić by zostać policjantem oraz jak przebiega proces rekrutacyjny do służby. Wskazała też, jakie należy mieć predyspozycje i czego należy się spodziewać wykonując ten zawód. Młodzież była żywo zainteresowane taką służbą.
Uczniom została również zaprezentowana kamizelka kuloodporną oraz zestaw przeciwuderzeniowy, który składa się z kamizelki z ochraniaczami barków i ramion, ochraniaczy nóg, ochraniaczy rąk oraz kasku ochronnego z osłoną, aby choć przez chwilę poczuć się funkcjonariuszem zabezpieczającym imprezę masową.
Dzieci posłuchały również rymowanki z książki „Na ratunek Poli” – Świeć Przykładem
Dzieci obiecały, że będą pamiętać za każdym razem gdy będą wychodzili z domu aby zabrać ze sobą odblask. Przebiegające w miłej atmosferze spotkanie zostało uwieńczone mnóstwem ciekawych pytań i zdjęć.