Kolejni nieodpowiedzialni kierujący ukarani przez policjantów
Czym jest oraz jak zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu? Jest ona niezbędnym elementem realnie wpływającym na całokształt bezpieczeństwa ruchu drogowego. O tym przekonała się 28 – latka, która spowodowała kolizję.
We wtorek (26.09.2023 r.) iławscy policjanci zostali poinformowani o zdarzeniu drogowym. Kiedy funkcjonariusze pojechali na miejsce okazało się, że 28-latka kierująca seatem nie zachowała bezpiecznej odległości od poprzedzającego ją subaru, który w następstwie tego uderzył w hondę, która to uderzyła w peugeota, gdyż zwolnił, aby skręcić w prawo. Przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu w organizmie wskazało, że kierujący byli trzeźwi. 28-latka za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym została ukarana mandatem.
Natomiast w środę (27.09.2023 r.) kilka minut po północy policjanci podczas czynności zatrzymali do kontroli kierującego audi. Funkcjonariusze wylegitymowali go, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali stan trzeźwości. Okazało się, że 24 – latek ma przekroczoną liczbę punktów i funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.
Pamiętajmy !
Zachowanie należytego odstępu między pojazdami jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Im większy dystans pomiędzy pojazdami, tym dłuższy czas mamy na reakcję w przypadku niespodziewanej sytuacji i większe szanse na uniknięcie zderzenia, które może zakończyć się nie tylko rozbitymi samochodami, ale również poważnymi obrażeniami u kierowców jak i pasażerów. Dodatkowo śnieg oraz śnieg z deszczem, który pada od kilku dni spowodował, że nawierzchnia zrobiła się śliska, jest oblodzona, powodując zmniejszoną przyczepności kół pojazdu podczas jazdy i dłuższą drogę hamowania.
Kodeks Drogowy art. 19 mówi, że:
- Kierujący pojazdem jest obowiązany:
2. 3. utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu
2. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
3. Poza obszarem zabudowanym, w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
4.1. 50 m – jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
4.2. 80 m – jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt. 4.1.
4. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.
Przypominamy, że w niektórych krajach, chociażby we Francji, określona jest minimalna odległość pomiędzy pojazdami. To odpowiednik 2 sekund, zależny od prędkości, i tak:
- 50 km/h - 28 m,
- 90 km/h – 50 m,
- 100km/h - 62m
- 130km/h - 73 m.
Część przepisów ruchu drogowego wymagają szczegółowego omówienia. Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, mł. asp. Tomasz Zieliński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w przygotowanym przez siebie spocie szczegółowo opisuje problematykę BEZPIECZNEJ ODLEGŁOŚCI.
(Film zawiera animowane sceny przedstawiające przejazd dwóch samochodów drogą i to w jaki sposób powinien między nimi być zachowywany odstęp)
https://www.youtube.com/watch?v=COhk5wpPfyM&feature=youtu.be